690698

1051. PEHR HILLESTRÖM, "En som stryker och en som stickar" Interiör från Näs herrgård.

Utförd omkring 1775. Duk 39,5 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Tidigare i Silfverstolpska samlingen på Näs, Uppland.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK/13 354 - 16 025 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
153 125 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 21 april 1929, kat nr 19. ("En som stryker och en som stickar")

Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, Upptagen i förteckningen, kat nr 18, sid 204. ("Strykerska"). Pendang till kat nr 17 ("Bykerskor").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i Cederbloms förteckning kat nr 23, avbildad bild 13.
Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning kat nr 98 ("En som stryker och en som stickar").

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Chef konstavdelningen, specialist skulptur och äldre konst

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto