1163
721385

SEKRETÄR, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), daterad 1772. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Bakom klaff små lådor och fack. Nedtill två lådor. Signerad i översta största lådan NK, samt med Stockholm hallstämpel 1772. Längd 85, bredd 47, höjd 102 cm. Skadad nyckel medföljer.

Fanerskador.