10265585 bukobject
  • 10265585 thumb
  • 10265732 thumb
  • 10265734 thumb
  • 10265735 thumb
  • 10265737 thumb
  • 10265736 thumb
  • 10265738 thumb
  • 10265739 thumb
852896

263. KARL HOFER, "Tischgesellschaft".

Signerad CH och daterad -43. Duk 110,5 x 116,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gåva 1954 direkt av konstnären efter andra världskriget till Rädda Barnen i Stockholm genom Stiftung im Rahmen der ‘Dankspende des deutschen Volkes‘ 1951.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK/61 728 - 82 304 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
1 641 220 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Galerie G.Franke, München, "Karl Hofer", 1948, kat nr 6.
"Karl Hofer", Kassel, 1948, kat nr 8.
Kunstverein, Minden, "Karl Hofer", 1950, kat nr 5.
Witten/Bochum/Essen/Duisburg/Braunschweig, "Karl Hofer"1950/51, kat nr 8.
Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer - Tischgesellschaft", 1992.

W. Peizet, "Der 70jährige K.H., i Münchner Merkur, nr 33, 23.4.1948, sid 5.
Der Woltangst mitten ins Herz, Westdt. Allg. (Bochum (?)), nr 77, 3.4.1951.
Absender Deutschland, Berlin 1955, sid 213 (felaktigt daterad 1953), 231 (här: Föreningen Rädda Barnen), färgplansch 1, sid 73.
Utställningskatalog, Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992, sid 31, bild nr 54, kat nr 44.
Catalogue raisonné Wohlert/Eisenbeis 2008 nr 1733.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund