852896

263. KARL HOFER, "Tischgesellschaft".

Signerad CH och daterad -43. Duk 110,5 x 116,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Gåva 1954 direkt av konstnären efter andra världskriget till Rädda Barnen i Stockholm genom Stiftung im Rahmen der ‘Dankspende des deutschen Volkes‘ 1951.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK / 61 728 - 82 305 EUR
Klubbat pris
1 300 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Galerie G.Franke, München, "Karl Hofer", 1948, kat nr 6.
"Karl Hofer", Kassel, 1948, kat nr 8.
Kunstverein, Minden, "Karl Hofer", 1950, kat nr 5.
Witten/Bochum/Essen/Duisburg/Braunschweig, "Karl Hofer"1950/51, kat nr 8.
Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer - Tischgesellschaft", 1992.

W. Peizet, "Der 70jährige K.H., i Münchner Merkur, nr 33, 23.4.1948, sid 5.
Der Woltangst mitten ins Herz, Westdt. Allg. (Bochum (?)), nr 77, 3.4.1951.
Absender Deutschland, Berlin 1955, sid 213 (felaktigt daterad 1953), 231 (här: Föreningen Rädda Barnen), färgplansch 1, sid 73.
Utställningskatalog, Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992, sid 31, bild nr 54, kat nr 44.
Catalogue raisonné Wohlert/Eisenbeis 2008 nr 1733.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto