263
852896

Karl Hofer

(Tyskland, 1878-1955)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 600 - 70 100 EUR
54 700 - 72 900 USD
Klubbat pris
1 300 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Karl Hofer
(Tyskland, 1878-1955)

"Tischgesellschaft".

Signerad CH och daterad -43. Duk 110,5 x 116,5 cm.

Proveniens

Gåva 1954 direkt av konstnären efter andra världskriget till Rädda Barnen i Stockholm genom Stiftung im Rahmen der ‘Dankspende des deutschen Volkes‘ 1951.

Galerie G.Franke, München, "Karl Hofer", 1948, kat nr 6.
"Karl Hofer", Kassel, 1948, kat nr 8.
Kunstverein, Minden, "Karl Hofer", 1950, kat nr 5.
Witten/Bochum/Essen/Duisburg/Braunschweig, "Karl Hofer"1950/51, kat nr 8.
Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer - Tischgesellschaft", 1992.

W. Peizet, "Der 70jährige K.H., i Münchner Merkur, nr 33, 23.4.1948, sid 5.
Der Woltangst mitten ins Herz, Westdt. Allg. (Bochum (?)), nr 77, 3.4.1951.
Absender Deutschland, Berlin 1955, sid 213 (felaktigt daterad 1953), 231 (här: Föreningen Rädda Barnen), färgplansch 1, sid 73.
Utställningskatalog, Museum der Bildenden Künste, Leipzig, "Karl Hofer, Tischgesellschaft", 1992, sid 31, bild nr 54, kat nr 44.
Catalogue raisonné Wohlert/Eisenbeis 2008 nr 1733.