282
905697

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

Indian i kubistiskt landskap

Signerad GAN och daterad -13. Blyerts och gouache på papper 25,7 x 19,5 cm.

Tilläggslista

Privatsamling sedan 1950/60-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Proveniens

Av sin vän i Motala, Egon Östlund, fick GAN i julklapp 1915 Fenimore Coopers indianböcker. Ungefär samtidigt som han under julhelgen slukade "Den siste mohikanen" och "Hjortdödaren" påbörjade han sitt dagboksskrivande: den svarta vaxduksboken med sitt röda snitt döps som en indian till "Svartbok". "Må Du till Ditt väsen också vara indian - aldrig glömma en välgärning, aldrig förlåta en oförrätt", skriver GAN trettondagen 1916 och fortsätter: "Det inbundna, bistra och stolta hos dessa smalmidjade, stålmusklade män och ynglingar griper mig ständigt med samma kraft". Det aktuella katalognumret som är utfört redan 1913 visar på GAN:s tidiga intresse för indianen som en tankefigur och symbol vilken är återkommande i konstnärens produktion. Denna tidiga akvarell är i sina friska och klara färger en kubistisk (pojk)dröm.

Konstnär