Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
12
912019

KONSOLBORD, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 600 - 19 500 EUR
17 000 - 22 700 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Skivor av vit marmor. Skulpterad dekor eklöv, bladrosetter, flätband och fotkryss med pinjekotte. Längd 103, bredd 56, höjd 81 cm.

Skador. Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Auktionens konsolbord är upptagna i Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning från den 11 juli 1789 på Säbylund ”Förteckning på Meublerne vid Säbylund och hvad de kosta i inkiöp med frackt”, Kungliga biblioteket: Förmaket…2 st Bord af Italiensk marmor med förgylda fötter.