Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
597SNUSFLASKOR, tre stycken, samt SKULPTUR, bergkristall. Kina, 1900-tal.2 000 SEK
598SNUSFLASKOR, fem stycken, porslin, pekingglas och sten. Kina, sen Qingdynasti samt 1900-tal.15 000 SEK
599SNUSFLASKOR, två stycken, mossagat. Kina, 1900-tal.Återrop
600SNUSFLASKOR, agat, tre stycken. Kina, 1900-tal.Återrop
601SNUSFLASKOR, två stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal.4 500 SEK
602SNUSFLASKA, insidesmålad. Kina, 1900-tal.3 000 SEK
603SNUSFLASKA, insidesmålat glas. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
604RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
605RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 000 SEK
606GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
607KOPPAR, ett par, porslin. Qingdynastin, med Jiajings sex karaktärsmärke.Återrop
608VAS, porslin. Transition, 1600-tal.18 000 SEK
609TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal.115 000 SEK
610URNOR med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
611KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.22 000 SEK
612SERVIS, 38 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).36 000 SEK
613URNA, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.11 000 SEK
614RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.8 000 SEK
615SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi. (1662-1722).8 500 SEK
616VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
617FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
618SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
619URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
620SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 500 SEK
621FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.6 500 SEK
622TEDOSOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
623BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 500 SEK
624PUNCHKANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
625TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95 ).Återrop
626FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
627TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
628SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
629TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
630TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
631BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
632FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
633HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
634STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).11 000 SEK
635FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
636SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
637BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).42 000 SEK
638BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).28 000 SEK
639BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.4 000 SEK
640SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).19 000 SEK
641FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qinalong (1736-95).Återrop
642FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
643BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynasitn, Jiaqing (1796-1820).7 000 SEK
644SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongsmärke.230 000 SEK
645VAS, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).250 000 SEK
646KÄRL med LOCK, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke (1875-1908).105 000 SEK
647YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.8 000 SEK
648ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).34 000 SEK
649BURK med LOCK, porslin. Kina, Republik med Jiaqings märke i botten.5 500 SEK
650ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.40 000 SEK
651KOPPAR, två stycken, porslin. Qing dynastin med Xuantongs märke och period (1909-11).26 000 SEK
652LJUSSTAKAR, tre stycken, porslin. Kina, Kanton, sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.10 000 SEK
653TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal.7 000 SEK
654TULPANVAS med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.Återrop
655TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.22 000 SEK
656RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
657ALTARSTAKAR, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
658VAS, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period, (1874-1908).210 000 SEK
659PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.42 000 SEK
660PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
661MINIATYRER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.6 000 SEK
662PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
663PENSELBAD, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.2 000 SEK
664ASK för SYRSA, porslin. Qingdynastin, omkring år 1800.6 000 SEK
665KOPPAR, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med Guangxus märke.5 500 SEK
666SKÅLAR, två stycken, porslin. Republik, tidigt 1900-tal, med Guangxus sex karaktärs märke.8 000 SEK
667SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med märke.Återrop
668SKÅL, porslin. Kina, Republik, 1900-tal, med Hongxians märke.5 000 SEK
669SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik med Qianlongs märke.Återrop
670SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Daoguangs märke.8 500 SEK
671SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900, med Guangxus sex karaktärsmärke.Återrop
672FAT, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900, märke.38 000 SEK
673SKÅL, äggskalsporslin. Kina, Republik med Qianlongs märke.20 000 SEK
674PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.42 000 SEK
675PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.12 000 SEK
676PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.8 500 SEK
677PRAKTFAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).22 000 SEK
678FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).7 000 SEK
679KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620).15 000 SEK
680FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).13 000 SEK
681KRUKA, porslin. Mingdynastin, med Wanlis sex karaktärs märke.230 000 SEK
682STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644).80 000 SEK
683SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).7 000 SEK
684BRICKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).17 000 SEK
685STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.3 000 SEK
686CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).3 000 SEK
687FIGURIN, porslin. Mingdynastin (1368-1644).26 500 SEK
688SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).2 000 SEK
689VAS, porslin. Transition, 1600-tal.42 000 SEK
690BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
691KOPP, porslin. Transition, 1600-tal.5 000 SEK
692VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).2 700 SEK
693BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
694BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
695SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
696FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).20 000 SEK