Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
697VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
698KOPP med FAT och BÄGARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).2 600 SEK
699RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynasty, 1700-tal.5 000 SEK
700RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).40 000 SEK
701BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
702TEDOSA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
703PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).50 000 SEK
704SKÅL, porslin, Qingdynastin. Kangxi (1662-1722). Med Xuandes sex karaktärs märke.38 000 SEK
705BURK med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722).Återrop
706FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
707BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.41 000 SEK
708URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
709SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Yongzheng sex karaktärers märke.16 000 SEK
710SKÅL, porslin. Qing dynastin med Yongzheng sex karaktärers märke och period (1723-35).20 000 SEK
711SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke (1644-1912).13 000 SEK
712BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.4 500 SEK
713FAT, porslin. Japan. Edo (1603-1868).5 000 SEK
714VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.14 000 SEK
715PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
716RÖKELSEKAR/YTTERFODER, porslin. Qingdynastin (1644-1912).5 000 SEK
717SKÅLFAT, porslin. Qingdynasitn, tidigt 1700-tal.11 000 SEK
718SALTKAR, tre stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).44 000 SEK
719TREMBLEUSE/KOPPSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
720VAS, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.50 000 SEK
721VAS, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1908).22 000 SEK
722SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.10 000 SEK
723FISKBASSÄNG/KRUKA, porslin. Kina, 1900-tal.19 000 SEK
724DOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
725ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1874-1908), med Qianlongs märke.12 000 SEK
726VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.26 000 SEK
727VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
728SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).16 000 SEK
729BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
730PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
731MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal.32 000 SEK
732RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.14 000 SEK
733RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).28 000 SEK
734TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900.Återrop
735YAMANTAKA, kopparlegering. Tibet, early 20th Century.13 000 SEK
736PLAKETT, brons. Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
737SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin, 1800-tal.6 000 SEK
738TEXTIL/DHOTI, broderat siden. Tibet, omkring 1900.26 000 SEK
739THANGKA, färg på duk. Tibet, sent 1800-tal.Återrop
740THANGKA, färg på duk. Tibet, omkring 1900.Återrop
741RELIEF, sandsten. Nepal, circa 1900.4 000 SEK
742ALBUM, med 6 målningar. Qing dynastin, 17/1800-tal.24 000 SEK
743MÅLNINGAR, fyra stycken, akvarell och tusch på silke, sen Qingdynasti, attibuerad till Pan Zhenyong (1852-1921).36 000 SEK
744RULLMÅLNINGAR, fyra stycken, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Kina, 1900-tal.6 000 SEK
745RULLMÅLNING, efter Lin Liang (1428-1494), Qing dynastin (1644-1912).Återrop
746RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Ding Baoshu (1866-1936).15 000 SEK
747SOLFJÄDER, tusch på papper. Kina, omkring 1900.1 700 SEK
748MÅLNING, av Jiang Yun (1847-1919), signerad och daterad 1904.19 000 SEK
749MÅLNING på SOLFJÄDER, av Shen Zhaohan (1855-1941), signerad samt daterad 1896.11 000 SEK
750BURK med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti.50 000 SEK
751DELAR av ALBUMBLAD, två stycken. Indien, Rajasthan, Jaipur, 1800-tal.4 500 SEK
752ALBUMBLAD, två stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1700-tal.4 500 SEK
753ALBUMBLAD, två stycken, färg och bläck på papper. Indien, 1800-tal.3 000 SEK
754ALBUMBLAD, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 17/1800-tal.Återrop
755ALBUMBLAD, tre stycken, bläck och färg på papper. Indien, 1800-tal.Återrop
756ALBUMBLAD, gouache och guld på kartong. India, Rajastan, Jaipur, 1800-talets första hälft.4 500 SEK
757MINIATYRMÅLNING, färgpigment och guld på papper. Norra Indien, omkring 1770.Återrop
758ALBUMBLAD, bläck och färg på papper. Indien, 17/1800-tal.3 000 SEK
759MÅLNING, gouache på papper. Indien, 1800-tal.Återrop
760MÅLNING, gouache på papper. Indien, omkring 1900.2 200 SEK
761En samling indiska miniatyrmålningar, Delhi, circa 1870,Återrop
762MÅLNINGAR på duk, två stycken, Indien, Orissa, sent 1800-tal.4 000 SEK
763MÅLNING, pigment på papper. Indien, Orissa, sent 1800-tal.3 000 SEK
764MÅLNING, guache, med silver och guld på papper. Indien, Rajastan, sent 1800-tal.Återrop
765MÅLNING, guache med guld och silver på kartong. Indien, Rajashan, Nathdwara, omkring 1850.3 000 SEK
766MÅLNING, på duk. Indien, sent 1800-tal.2 000 SEK
769MASKER, två stycken, trä. Troligen Indien, omkring 1900.Återrop
770GUDOM, alabaster. Indien, 1800-tal.1 500 SEK
771SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal.Återrop
772SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
773PASILYSCHAL, ylle. Kashmir, Indien, sent 1800-tal.Återrop
774SHUNKOSAI HOKUSHU, färgträsnitt. Japan, circa 1830.Återrop
775RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Skönhet i blått, efter Kitagawa Utamaro.Återrop
776RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Japan, 1800-talets mitt.6 000 SEK
777RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Japan, troligen tidigt 1700-tal.6 400 SEK
778RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Oidentifierad konstnär, Japan, 1800-tal. Två senare sigill i rött.Återrop
779RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Oidentifierad konstnär, Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
780RULLMÅLNING, tusch och färg. Okänd konstnär, Japan, 1800-tal.Återrop
781RULLMÅLNING, tusch och färg på silke. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
782RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Japan, Edo period.Återrop
783RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Oidentifierad konstnär. Troligen Japan, 1800-tal.3 000 SEK
784BOK, kolorerade träsnitt. Japan, 1800-tal.Återrop
785MASK, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).3 000 SEK
786ASK med LOCK, förgylld silver niello. Thailand, 1800-tal.5 000 SEK
787BROSCH, troligen av Karl Rothmüller, i form av en orm med saltvattenspärlor, rubin samt smaragder. Ca 1900.9 500 SEK
788COLLIER, med odlade pärlor.8 000 SEK
789ÖRHÄNGEN, med odlade South sea-pärlor samt briljantslipade diamanter, totalt ca 3.30 ct.30 000 SEK
790BROSCH, med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 3.00 ct. Omkring 1900.13 000 SEK
791COLLIER, tre rader odlade saltvattenspärlor, lås med cabochonslipad smaragd ca 1.68 ct samt diamanter.15 000 SEK
792RING, med cabochonslipad smaragd ca 11.20 ct och briljantslipade diamanter, 0.70 ct.12 000 SEK
793ARMRING.17 000 SEK
794ARMBAND, med rosenslipad diamant, orientaliska pärlor samt blå emalj.11 500 SEK
795COLLIER, filigranarbete med orientaliska seedpärlor och safirer.2 000 SEK
796BROSCHNÅL, med fasettslipade safirer, gammal- samt rosenslipade diamanter.5 000 SEK
798ÖRHÄNGEN, med odlade South sea-pärlor och briljantslipade diamanter cirka 0.95 ct.15 000 SEK
799COLLIER, med odlade South sea-pärlor.46 000 SEK