290
944105

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Ivan Ivarson, "Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet".

"Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet"

Duk 66 x 80 cm.

Utropspris:

250 000 - 300 000 SEK

23 500 - 28 100 EUR

22 500 - 27 000 USD

Klubbat pris:
420 000 SEK
Proveniens

Galleri God Konst, Gunnar Hjortén, Göteborg.
Intygad av Märta Taube-Ivarson a tergo.

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivan Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket vilket ger sig tillkänna i den aktuella målningen.

Enligt uppgift stod målningen kvar på konstnärens staffli i Frankrike vid tiden för hans bortgång 1939.

Konstnär

Ivarson, Ivan (1900-1939), svensk målare. Var den mest lidelsefulle färgdyrkaren bland Göteborgskoloristerna. Omkring 1930 hade han nått fram till sitt intensiva och personliga färgspråk, skrivet på duken med snabba, breda, formskapande penseldrag. De dominerande färgerna, blått och rött, drev han upp till obeskrivlig lyskraft. Blommor i vas eller kruka, ibland invid en fönsterutsikt, blev han återkommande favoritmotiv. När han 1928 fick låna Carl Kylbergs Kylbergs ateljé i Helsingör utvecklades hans kolorit från en dämpad, känslig gråskala till milda, rena färger i gult grönt och blått. Mot slutet av sitt liv, då han i Frankrike målade snabba naturintryck, införde han svart som dittills hade saknats i hand färgvärld.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89