Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
290
944105

Ivan Ivarson

(Sweden, 1900-1939)
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Hammer price
420 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Head specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Ivan Ivarson
(Sweden, 1900-1939)

"Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet"

Canvas 66 x 80 cm.

Provenance

Galleri God Konst, Gunnar Hjortén, Gothenburg.
Authenticaed on verso by the artist's sister Märta Taube-Ivarson.

More information

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivan Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket vilket ger sig tillkänna i den aktuella målningen.

Enligt uppgift stod målningen kvar på konstnärens staffli i Frankrike vid tiden för hans bortgång 1939.