Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
290
944105

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Klubbat pris
420 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Ivan Ivarson
(Sverige, 1900-1939)

"Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet"

Duk 66 x 80 cm.

Proveniens

Galleri God Konst, Gunnar Hjortén, Göteborg.
Intygad av Märta Taube-Ivarson a tergo.

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivan Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket vilket ger sig tillkänna i den aktuella målningen.

Enligt uppgift stod målningen kvar på konstnärens staffli i Frankrike vid tiden för hans bortgång 1939.

Konstnär