990776

439E. BRUNO LILJEFORS, Morkulla (Scolopax rusticola).

Intygad a tergo av Gustaf Jaensson (1891-1981), chefskonservator Nationalmuseum från 1921: "Ovanstående målning är ett originalarbete av Bruno Liljefors intygar Gustaf Jaensson" och stämplad: "Konservatorn/Konstavdelningen/Nationalmuseum". Olja på duk 35,5 x 50,5 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap vilken förvaltades av Uplands Enskilda Bank, Uppsala.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/5 040 - 6 048 EUR
Klubbat pris
50 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

(Möjligtvis) Uppsala, Uppsala Konstförening, Bruno Liljefors Utställning, 1934 under "Skisser".

Övrigt

Bruno Liljefors utförde en rad oljestudier av både djur och deras biotoper. I vissa fall utförda han sina djurstudier av rent zoologiskt intresse, i andra kom dessa att utgöra förstudier ämnade att ingå i större kompositioner. Hans oljestudier är sällan signerade då avsikten inte var att sälja dem. De såldes först efter hans bortgång genom Uplands Enkilda Bank som handhade dödsboet.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto