Important Spring Sale 609

Torsdag 7 juni – start kl 13: möbler, konsthantverk, silver, mattor, glas, keramik. Start kl 18: konst
Fredag 8 juni – start kl 10: Asian Sale. Start kl 16: smycken

Läs mer om auktionen här >

Till Hans Erik Börjesons samling >

34 föremål
252. TALLRIK, fajans. Savona, Italien omkring 1700.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
253. SKÅL, fajans. Italien/Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
254. FAT, ett par, fajans. Rörstrand, 1760-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
256. FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
257. TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 9/2 1773.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
258. KOPPAR med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
259. CREMEKOPPAR, 11 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
260. URNA, fajans, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
261. SERVIS, 163 delar, flintgods. England, Copeland, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
262. FIGURIN, porslin. Frankenthal, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
263. FIGURIN, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
266. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
270. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
272. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
273. FIGURIN, porslin. Berlin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
274. FIGURGRUPP, porslin. Berlin, 1800-talet slut.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
283. FIGURIN, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
284. FIGURIN, biskviporslin, Kuznetsov/Gardner, Ryssland, 1891 - 1917.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
285. FIGURIN, biskviporslin. Gardner, Moskva, 1880-1917.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK