322
1067597

Erik Lund

(Sverige, 1890-1964)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Erik Lund
(Sverige, 1890-1964)

skåp, Georg Ryman Snickeriverkstäder, för Stockholmsutställningen 1930.

Fanerat med bonad zebrano, invändigt eboniserat, nio separata sektioner med dörrar som öppnas framåt eller åt sidan, nedtill de två yttre sektionerna med sex respektive nio mahognylådor försedda med draghandtag av vitmetall. 140 x 39,5 cm, höjd 156 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage.

Tilläggslista

Exportrestriktioner/ Export restrictions

Stockholmsutställningen 1930, ur möbleringen av lägenhet nr 10, ritad av arkitekt Paul Hedqvist.
Skåpet stod i "vardagsrum med matplats", "snickeriarbeten är utförda av elever vid snickareskolan på Stockholm Stads skyddshem för gossar vid Skrubba”.

"Stockholmsutställningen 1930, av konstindustri konsthantverk och hemslöjd, Specialkatalog över Bostadsdelen", Utställningsförlaget Almqvist & Wiksell, Bröderna Lagerström, Stockholm 1930, Bostadsdelen. Se sid 110-111.