41
1098868

BYRÅ, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), rokoko.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 300 - 19 100 EUR
16 300 - 21 700 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Fanerad med valnöt, amarant, lönn och jakaranda. Skiva av kolmårdsmarmor. Beslag av förgylld mässing. Dubbelsvängd bukig form på dubbla fötter. Tre lådor. Samkomponerad fasad. Inläggningar i rutor och fält. Signerad i översta lådan "IEB". Längd 120, bredd 54, höjd 84 cm.

Nedre mittbeslag från 1800-talet. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Lagerquist, Marshall, Rokokomöbler, Stockholm 1949, katalognumret avbildat plansch 19-20.