Modern Art + Design 616

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
609David Edström, "Sfinx".15 000 SEK
610Carl-Gustaf Ekberg, "Samspel".70 000 SEK
611MADELEINE PYK, olja på duk, signerad.Återrop
612Madeleine Pyk, "Den blå mössan".55 000 SEK
613MADELEINE PYK, olja på duk, signerad.Återrop
614MADELEINE PYK, olja på duk, signerad.Återrop
615Lennart Jirlow, På cykel i Provence.70 000 SEK
616Lennart Jirlow, Dansande par.39 000 SEK
617Lennart Jirlow, Man i restauranginteriör.Återrop
618Bengt Lindström, "Handpåläggning".65 000 SEK
619Lennart Jirlow, Landskap från Provence.Återrop
619ABengt Lindström, "Vakthunden".65 000 SEK
619BTORSTEN RENQVIST, signerad T. Renqvist daterad -69 och numrerad 22/30. Gjutjärn i 7 delar.Återrop
620Marc Chagall, "Lumière du Cirque".50 000 SEK
622Marc Chagall, "Le ciel bleu".Återrop
623Marc Chagall, "Bouquet multicolore".155 000 SEK
624MARC CHAGALL, Handkolorerad etsning, 1931-39 (utgiven av Tériade, Paris 1952), signerad med initialer i blyerts 61/100.Återrop
625Marc Chagall, "Le veau d'or" ur: "La Bible".17 000 SEK
626MARC CHAGALL, 71 st etsningar ur upplagan om 285 exemplar på Arches/MBM/J. Perrigot-papper, 1923-1948.Återrop
627MARC CHAGALL, 21 st etsningar ur upplagan om 50 exemplar på Japan-papper, 1923-1948, (publicerad av Teriade, Paris 1948).Återrop
628MARC CHAGALL, Etsning och torrnål i sanguine, signerad i plåten, motivet från 1925, utgiven 1926.Återrop
629Marc Chagall Efter, "Carmen".320 000 SEK
630Marc Chagall Efter, "Carmen".160 000 SEK
631Marc Chagall Efter, "L'Ange du jugement".50 000 SEK
632Marc Chagall Efter, "Les Coquelicots".100 000 SEK
633Marc Chagall Efter, "Les Coquelicots".105 000 SEK
634Marc Chagall, "Femme-oiseau".85 000 SEK
635Marc Chagall, "Aurore á Saint-Paul".150 000 SEK
636Salvador Dalí, "The song of songs of King Solomon" (12).40 000 SEK
637Sam Francis, "Cut Throat".40 000 SEK
638Fernand Léger Efter, "La lecture".26 000 SEK
639FERNAND LÉGER, Bemålad och glaserad keramik, Signerad F.L, numrerad 25/250.Återrop
640Henri Matisse, "Le loup (The Wolf)" ur "Jazz".26 000 SEK
641Henri Matisse, "L'Homme endormi".110 000 SEK
642Henri Matisse, "L'Homme endormi".90 000 SEK
644Henri Matisse, "Tête voilée" ur: Etudes pour la Vierge.80 000 SEK
645Henri Matisse, "Le Renard Blanc (The white fox)".200 000 SEK
646Joan Miró, "Le Styx".26 000 SEK
647Joan Miró, "Les brisants".29 000 SEK
648Joan Miró, "Personatges solars".20 000 SEK
649Joan Miró, Ur: "Ubu roi".30 000 SEK
652Joan Miró, "Intérieur et nuit".80 000 SEK
653Joan Miró, "Le penseur puissant".115 000 SEK
654Pablo Picasso, "Odalisque au collier de chien", nr 39 ur: Series 156.19 000 SEK
655Pablo Picasso, "La Célestine en action: Le pigeon" ur "Séries 347".22 000 SEK
656Pablo Picasso, "Jeune Seigneur fantoche avec un Reître, et deux Femmes nues", ur "Séries 347".30 000 SEK
657Pablo Picasso, "Raphaël et la Fornarina XVI" ur "Séries 347".32 000 SEK
658Pablo Picasso, "La Celestine" ur "Séries 347".22 000 SEK
659Pablo Picasso, "Jeune Femme et vieux Mari", ur: "Séries 347".18 000 SEK
660Pablo Picasso, "Maja à la robe longue" ur "Séries 347".19 000 SEK
661Pablo Picasso, "Portrait-Charge d'un Personnage, en Larmes" ur "Séries 347".30 000 SEK
662Pablo Picasso, “Couple aux champ, avec un putto couronné de fleurs" ur Séries 347.36 000 SEK
664Pablo Picasso, "Etreinte".48 000 SEK
665Pablo Picasso, "L'artiste et l'Enfant".100 000 SEK
666Pablo Picasso Efter, "Harlequin", ur: "Barcelona suite".20 000 SEK
667Pablo Picasso Efter, "Femme dans l'atelier".105 000 SEK
668Pablo Picasso Efter, "L'arlequin et sa compagne".80 000 SEK
669Pablo Picasso, "Le Vieux Roi".100 000 SEK
670Robert Rauschenberg, "Spot".50 000 SEK
671Antoni Tàpies, "A.T.".36 000 SEK
672Victor Vasarely, "DYOK".30 000 SEK
673Victor Vasarely, "Louisiana-mappen".36 000 SEK