Modern Art + Design 616

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Fritz Blomqvist, vas, överfång, Orrefors, jugend ca 1915.16 000 SEK
2Fritz Blomqvist, vas, Orrefors, jugend, ca 1915.17 000 SEK
3Fritz Blomqvist, vas, Orrefors, jugend ca 1915.15 000 SEK
4Karl Lindeberg, skål, Kosta, jugend.16 000 SEK
5Simon Gate, vas, "Triton", Orrefors ca 1918.105 000 SEK
6Simon Gate, skål, Orrefors 1922, graverad av Richard Bayer, modell 237.10 000 SEK
7Simon Gate, bägare, 2 st, Orrefors 1924, modell 171 och 172.15 000 SEK
8Edward Hald, skål, graverad "Vinskörd", Orrefors 1927, gravör Karl Rössler.14 000 SEK
9Edward Hald, burk med lock, "Badtältet", Orrefors 1945.16 000 SEK
10Edward Hald, skål, "Fyrverkeriskålen", Orrefors 1945.36 000 SEK
11vas, glas, Ariel, "Gondoljären", Orrefors 1965.Återrop
12Sven Palmqvist, vas, "Ravenna" nr 43, Orrefors 1951.30 000 SEK
13Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.30 000 SEK
14Vicke Lindstrand, vas, "Pärlfiskaren", Orrefors 1956.10 000 SEK
15Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.7 000 SEK
16Vicke Lindstrand, vas, "Höst", Kosta 1950-60-tal.8 000 SEK
17Per B Sundberg, vas "Fabula", Orrefors 2000, unik.20 000 SEK
18Ingeborg Lundin, vas, ariel, Orrefors 1974.75 000 SEK
19Vicke Lindstrand, vas, "Colora", Kosta, 1960-tal.8 000 SEK
20Per B Sundberg, vas, litograal-teknik, Orrefors 2003.12 000 SEK
21& John Ford, vas, "The Prophet", graal, 1991, unik.Återrop
22Bertil Vallien, skål, Kosta, unik.12 000 SEK
23skulptur, Kosta Boda, unik.Återrop
24Bertil Vallien, skulptur, Janushuvud, Kosta Boda, unik.40 000 SEK
26Alvar Aalto, vas, modell 3031, Iittala, Finland, sannolikt 1950-60-tal.30 000 SEK
27Gunnel Nyman, vas, "Serpentin", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1958.16 000 SEK
28Gunnel Nyman, vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.3 000 SEK
29Nanny Still, flaskor/vaser, 6 stycken, glas, Riihimäen Lasi Oy, Finland, 1900-talets mitt.15 000 SEK
30Oiva Toikka, vas, "Pompom", Nuutajärvi Notsjö, Finland, sent 1960-tal.155 000 SEK
31Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.8 000 SEK
32Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.15 000 SEK
33Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.11 000 SEK
34Daum, vaser, 2 st, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.16 000 SEK
35Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.50 000 SEK
36DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.6 500 SEK
37René Lalique, vas "Archers", Frankrike efter 1921, modell nr 893.30 000 SEK
38René Lalique, skulptur, kylarprydnad "Vitesse", Frankrike, Art Déco, efter 1929.120 000 SEK
39vas, Venini, Murano, Italien, modell 3864, formgiven 1948.Återrop
40Tyra Lundgren, skulptur, duva, "corroso", Venini, Italien, modell 2676, formgiven 1938.4 000 SEK
41Fulvio Bianconi, figur "African woman", modell 4922, Venini, Murano, Italien 1950-tal.8 000 SEK
42Fulvio Bianconi, flaska, glas "Pezzato", Venini, Italien, 1950-tal,60 000 SEK
43Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.24 000 SEK
44Peter Pelzel, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.24 000 SEK
45Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.30 000 SEK
46Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.24 000 SEK
47Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Murano, Italien 1960-tal.36 000 SEK
48Bertil Vallien, skulptur, mask, i samarbete med APC Composite, Luleå 2011, unik.36 000 SEK
49Hilma Persson-Hjelm, skål, Rackstad, Värmland, jugend, 1900-talets början.6 000 SEK
50Gunnar Wennerberg, golvurna, Gustafsberg 1904, jugend.34 000 SEK
51Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.22 000 SEK
52Wilhelm Kåge, vas, "Argenta", Gustavberg 1949.14 000 SEK
53Wilhelm Kåge, fat, Argenta, Gustavsberg 1939.7 000 SEK
54Wilhelm Kåge, skulptur/vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.36 000 SEK
55Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.8 000 SEK
56Wilhelm Kåge, vas, "Terra Spirea" Farsta, Gustavsbergs studio 1956.195 000 SEK
57Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.13 000 SEK
58Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsbergs studio 1954.34 000 SEK
59Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.40 000 SEK
60Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.80 000 SEK
61Wilhelm Kåge, vaser, 2 st, fat och plakett, "Farsta", Gustavsbergs studio 1949-56.19 000 SEK
62Wilhelm Kåge, urna med lock samt skål på fot, "Farsta", Gustavsbergs studio, bl a 1956.6 500 SEK
63Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.26 000 SEK
64Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.65 000 SEK
65Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1960.7 500 SEK
66Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1967.20 000 SEK
67Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.12 000 SEK
68Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.44 000 SEK
70Berndt Friberg, tekanna samt skål, Gustavsbergs studio 1960.4 500 SEK
71Berndt Friberg, miniatyrer, vaser 4 st och skålar, 4 st, Gustavsbergs studio, 1960-63.28 000 SEK
72Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.6 000 SEK
73Stig Lindberg, skulptur, i form av fisk, Gustavsbergs studio 1961.17 000 SEK
74Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.24 000 SEK
75Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.22 000 SEK
76Stig Lindberg, vas och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1963-64.14 000 SEK
77Stig Lindberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1963-64.6 500 SEK
78Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.16 000 SEK
79Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1962.13 000 SEK
80Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.27 000 SEK
81Stig Lindberg, golvvas, Gustavsbergs studio 1970.30 000 SEK
82Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.17 000 SEK
83Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.4 000 SEK
84Stig Lindberg, skål, Gustavsbergs studio 1970.7 000 SEK
85Anders Bruno Liljefors, skulptur, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.6 500 SEK
86Karin Björquist, ytterfoder, Gustavsbergs studio 1987.5 000 SEK
87Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-60-tal.26 000 SEK
88Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand, 1900-talets mitt.28 000 SEK
89Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-tal.8 000 SEK
90Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, ur 1948 års serie, Rörstrand 1950-tal.18 000 SEK
91Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.38 000 SEK
92Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-60-tal.16 000 SEK
93Carl-Harry Stålhane, urna, Rörstrand, 1960-tal, unik.7 500 SEK
94Erich & Ingrid Triller, vas, stengods, Tobo, Uppland.11 000 SEK
95Vicke Lindstrand, skulptur, gepard, modell 3003, Upsala-Ekeby ca 1949.14 000 SEK
96Åke Holm, skulptur, "Saul och David", Höganäs 1950-tal.22 000 SEK
97Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.18 000 SEK
98Tyra Lundgren, skulptur, fågel, daterad 1967.18 000 SEK
99Tyra Lundgren, skulptur, fågel, daterad 1967.22 000 SEK
100Ulrica Hydman-Vallien, urna.8 500 SEK
101Eva Bengtsson, vas, Frillesås, Halland ca 1990, stengods.6 000 SEK
102Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.46 000 SEK