Modern Art + Design 616

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Hans Hedberg, björnbär, skulptur i två delar, Biot, Frankrike.80 000 SEK
104Hans Hedberg, skulptur, körsbär, Biot, Frankrike.180 000 SEK
105Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, två hästar, Förslöv.120 000 SEK
106Michael Schilkin, skulptur, ekorre, Arabia, Finland.6 500 SEK
107Michael Schilkin, skulptur, björn, Arabia, Finland.6 000 SEK
108Rut Bryk, plaketter, 2 st, Arabia, Finland 1950-talets slut.34 000 SEK
109Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1950-tal.55 000 SEK
110Toini Muona, fat, Arabia, Finland, 1950-tal.9 000 SEK
111Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.16 000 SEK
112Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1950-tal.22 000 SEK
113Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.55 000 SEK
114Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.30 000 SEK
115Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.28 000 SEK
116Axel Salto, vas, "Knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1959.1 900 000 SEK
117Karel Appel, fat, "Kop met gele neus", 4/6, 1977.16 000 SEK
118Pablo Picasso, fat "Poisson Chiné", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952, A. Ramié 170.98 000 SEK
119Pablo Picasso, kanna "Têtes", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1956, A Ramié 367.24 000 SEK
120Pablo Picasso, skål, "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955. A. Ramié nr 290.15 000 SEK
121Pablo Picasso, kanna, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A Ramié 162.22 000 SEK
122Pablo Picasso, skålar, 2 st, "Picador" och "Visage", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A Ramié 289 och 290.32 000 SEK
123Josef Lorenzl, figurin "Aida", Goldscheider, Wien, modell 5281.16 000 SEK
124JOSEF LORENZL, figurin / bordslampa, "Odaliske" flintgods, Goldscheider, Wien, modell 5613.Återrop
125Helen König Scavini, figurin "Colpo di vento", n. 363, Lenci, Italien 1930-tal.100 000 SEK
126Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-51, design nr 2A och 2C (sockerskål), sterling silver.22 000 SEK
127Georg Jensen, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1920-30-tal, sterling silver, modell 2E.Återrop
128Harald Nielsen, kandelabrar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn, 1933-44 sterlingsilver, modell nr 278,26 000 SEK
129Johan Rohde, kaffe- och teservis 4 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, svenska importstämplar GAB F.25 000 SEK
130Harald Nielsen, bestickuppsättning, 138 delar,"Dobbelriflet/Old Danish" Georg Jensen, Köpenhamn 1947-77, sterling och rostfritt stål.40 000 SEK
131Johan Rohde, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 321 och 321 A.11 000 SEK
132Gundorph Albertus, saltkar med skedar, ett par, "Cactus", Georg Jensen, Jensen & Wendel Köpenhamn, 1945-51, modell 30, sterling silver.5 000 SEK
133Johan Rohde, bestickuppsättning, 185 delar "Dronning/ Acanthus", Georg Jensen, Köpenhamn 1927 - 1944.60 000 SEK
134Harald Nielsen, kaffeservis "Pyramid", tre delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 600A,17 000 SEK
135Tias Eckhoff, bestickuppsättning, 124 delar, "Cypress", Georg Jensen, Köpenhamn, sterling och rostfritt stål, efter 1952.20 000 SEK
136Henning Koppel, praktskål, firma Georg Jensen, Köpenhamn 1948-77, sterling. Design nr 980 A.Återrop
137Henning Koppel, armband, Georg Jensen Köpenhamn efter ca 1950, sterling, design nr 89.12 500 SEK
138Sigvard Bernadotte, ljusstakar, ett par, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, designnr 855B.60 000 SEK
139Kay Fisker, kanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn 1965, sterling silver.20 000 SEK
140Erik Herløw, såskanna, Firma Anton Michelsen, Köpenhamn sterling, 1960.5 000 SEK
141John Färngren, kaffeservis, Stockholm 1930, silver.8 000 SEK
142Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1940, silver och ebenholts.32 000 SEK
143Wiwen Nilsson, skål "Kungaskålen", Lund 1969, sterling silver.34 000 SEK
144Wiwen Nilsson, burk med lock, pentagonal, Lund 1974, sterling.11 000 SEK
145Wiwen Nilsson, cocktailpinnar, 12 stycken, Lund 1936, sterling silver.32 000 SEK
146Wiwen Nilsson, armring, Lund 1940, sterling silver, bergkristall och onyx.18 000 SEK
147Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, bergkristall och sterling silver, Lund 1966.7 500 SEK
148Wiwen Nilsson, ring, Lund 1965, sterling silver med fasettslipad bergkristall.9 500 SEK
149Wiwen Nilsson, garnityr, Lund 1953, sterling silver. Bestående av collier, armband samt 3 st örhängen.13 000 SEK
150Wiwen Nilsson, hängsmycke med bergkristall, Lund 1942, sterling.18 000 SEK
151Wiwen Nilsson, halsband/collier, Lund 1944, sterling silver.16 000 SEK
152Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1953, sterling silver.6 500 SEK
153Wiwen Nilsson, armring, Lund 1938, sterling silver med månstenar.12 000 SEK
154Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1960, 18K guld.23 000 SEK
155Wiwen Nilsson, armband, Lund 1963, 18K guld.24 000 SEK
156Wiwen Nilsson, ring, Lund 1951, 18K guld och månsten.16 000 SEK
157Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med fasettslipad bergkristall, Lund 1944.5 500 SEK
158Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, egen verkstad 1945-50-tal.17 000 SEK
159Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad Stockholm, 1950-tal.105 000 SEK
160Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad sannolikt 1980-tal.9 000 SEK
161Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke och ring, sterlingsilver och pärlemo, sannolikt 1980-tal.10 000 SEK
162Vivianna Torun Bülow-Hübe, smyckesgarnityr, tre delar, egen verkstad, sannolikt 1980-tal, sterling.15 000 SEK
163ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1955, sterling silver.15 000 SEK
164Birger Haglund, kaffekanna, Stockholm 1956, sterling.6 400 SEK
165Sigurd Persson, ljusstakar ett par, Stockholm 1970, sterling silver, smed Johann Wist.18 000 SEK
166Sigurd Persson, skål, Stockholm 1964, sterling, smed Johann Wist.12 000 SEK
167SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1969, sterling, Johann Wist.Återrop
168Sigurd Persson, kanna och 6 bägare, sterlingsilver, Stockholm 1988 (kannan), 1977 (1 st), övriga 1992.10 000 SEK
169REY URBAN, halsring och armring, Stockholm 1967-68, sterling silver.Återrop
170Sonja Hahn-Ekberg, halssmycke samt brosch, Sverige 1960-tal, textila arbeten.8 500 SEK
171Eduard Gaudy, champagnestrutar, 6 st, Stockholm 1989, sterling silver.12 000 SEK
172Peter de Wit, Margareth Sandström, hängsmycke, Linköping 1995, 18K guld med briljantslipade diamanter, totalt 0,15 ct.13 000 SEK
173Peter de Wit, Margareth Sandström, örhängen, ett par, Linköping 1998, 18K rödguld med pärla.3 000 SEK
174Märta Måås-Fjetterström, DRAPERIER, 1 par, rölakan, "Draperi med Långbårder", ca 298,5 x 78,5 och 301,5 x 79 cm, ett draperi signerat MMF.5 000 SEK
175Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 275,5 x 195 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
176Barbro Nilsson, MATTA, "Rödspättan", gobelängteknik, ca 313,5 x 203 cm, signerad AB MMF BN.100 000 SEK
177Barbro Nilsson, MATTA, "Krusbär", gobelängteknik, ca 205 x 132,5 cm, signerad AB MMF BN.27 000 SEK
178Barbro Nilsson, MATTA, "Strålblomman, röd", gobelängteknik, ca 313,5 x 200-202,5 cm, signerad AB MMF BN.55 000 SEK
179Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, ljus", gobelängteknik, ca 237 x 139 cm, signerad AB MMF BN.44 000 SEK
180Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ståndaren", flossa, ca 256,5 x 194 cm, signerad AB MMF.23 000 SEK
181Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Skriftlösa", flossa, ca 317 x 219 cm, signerad AB MMF.90 000 SEK
182Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåringen", flossa, ca 251 x 150-157 cm, signerad AB MMF.Återrop
183MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 314 x 209,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
184Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Örtagården", flossa, ca 330,5 x 233,5 cm, signerad AB MMF.75 000 SEK
185Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 281,5 x 196 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
186Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban", flossa, ca 334 x 296 cm, signerad AB MMF BN.72 000 SEK
187Barbro Nilsson, MATTA, "Rödingen", flossa, ca 316,5 x 255 cm, signerad AB MMF BN.105 000 SEK
188Barbro Nilsson, MATTA, "Gulingen", flossa, ca 219,5 x 145 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
189Barbro Nilsson, MATTA, "Gråingen" sannolikt, flossa, ca 223 x 144,5 cm, signerad AB MMF BN.26 000 SEK
190Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 251,5 x 175,5 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
191Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 304 x 204,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
192Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Kryptans matta" ("Sipporna"), rölakan, ca 252,5 x 178,5 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
193Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 305,5 x 207,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
194Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röda Esset", rölakan, ca 369 x 347,5 cm, signerad AB MMF.55 000 SEK
195Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå Esset", rölakan, ca 248,5 x 191,5 cm, signerad AB MMF.26 000 SEK
196Märta Måås-Fjetterström, GALLERIMATTA, "Malmstens gångmatta, blå", rölakan, ca 408,5 x 101 cm, signerad AB MMF.65 000 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Effsingen", rölakan, ca 250 x 156,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
198Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blåplump", rölakan, ca 399 x 184,5-186 cm, signerad AB MMF.180 000 SEK
199Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 288,5 x 236,5 cm, signerad AB MMF BN.115 000 SEK
200Marianne Richter, MATTA, "Rosita, brun", rölakan, ca 293,5 x 182 cm, signerad AB MMF V MR.32 000 SEK
201Marianne Richter, MATTA, "Fasad, orange", rölakan, ca 351,5 x 253,5 cm, signerad AB MMF MR.110 000 SEK
202GALLERIMATTA, "Enfärgad BV", slätväv, ca 368 x 118 cm, signerad AB MMF BV.14 000 SEK