Modern Art + Design 616

Slutpriser

Nr.Föremål
203Kaisa Melanton, MATTA, "Skärgårdsmattan", tät rya, ca 266,5 x 185,5 cm, signerad AB MMF KM.26 000 SEK
204Barbro Nilsson, MATTA, "Marina, ljus", rya, ca 227 x 151 cm, signerad AB MMF BN.15 000 SEK
205Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Ann-Maris röda", rya, ca 111 x 92 cm, signerad AB MMF AMF.7 000 SEK
206Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Korsstjärnan", rips och tuskaft på skyttlad botten, ca 212,5 x 155 cm, signerad BN.30 000 SEK
207Sven X:et Erixson, VÄVD TAPET, gobelängteknik, efter kartong av Sven X:et Erixson, översatt till väv av Barbro Nilsson, ca 143 x 407 cm.Återrop
208Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Solen", gobelängvariant, ca 242 x 110 cm, signerad AB MMF BN.
209Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Åar - Sakta rinnande vatten", gobelängvariant, ca 243 x 108 cm, signerad AB MMF BN.
210Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Forsar - Forsande vatten", gobelängvariant, ca 247,5 x 110 cm, signerad AB MMF BN.
211Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Ångan - Ångkraften", gobelängvariant, ca 240,5 x 112 cm, signerad AB MMF BN.
212Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Atomkraft - Atomkraften", gobelängvariant, ca 246,5 x 108,5 cm, signerad AB MMF BN.
213Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Linjenät - Elektriska linjenätet", gobelängvariant, ca 244,5 x 109,5 cm, signerad AB MMF BN.
213ABarbro Nilsson, VÄVDA TAPETER, 6 st., gobelängvariant, signerade AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). (6).420 000 SEK
214Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Guldhästen", gobelängvariant, ca 242,5 x 228 cm, signerad AB MMF BN.310 000 SEK
215Barbro Sprinchorn, VÄVNAD, "Tema i grå skala", gobelängvariant, ca 78 x 68,5 cm, signerad S.Återrop
216Anna Casparsson, BRODERI PÅ SIDEN, ca 91 x 87,5 cm (plus fransar), komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.5 500 SEK
217Anna Casparsson, BRODERAD VÄSKA, höjd ca 14 cm, bredd ca 26,5 cm, komponerad och broderad av Anna Casparsson.8 000 SEK
218INGRID HELLMAN-KNAFVE , MATTA, "Haga", reliefflossa, ca 215 x 125,5 cm, signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve), Sverige 1950-60-tal.Återrop
219Sigvard Bernadotte, MATTA, reliefflossa, ca 184 x 121 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).15 000 SEK
220Ebba Swedenborg, MATTA, ”Björnar”, reliefflossa, ca 219 x 115 cm, komponerad av Ebba Swedenborg, Södra Kalmar Läns Hemslöjd.Återrop
221Elsa Gullberg, MATTA, "Fjärden", rölakan, ca 274,5 x 211 cm, komponerad av Elsa Gullberg omkring 1950.Återrop
222Ingrid Dessau, MATTA, rölakan, ca 212 x 202 cm, signerad MLH ID (Malmöhus Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).Återrop
223Ingrid Dessau, MATTA, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).Återrop
224EDNA MARTIN, MATTA, rölakan, ca 240 x 161,5 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).Återrop
225Agda Österberg, GALLERIMATTA, avkortad, rölakan, ca 463 x 89,5 cm, vävd signatur AÖ.11 000 SEK
226Kerstin Mauritzson, MATTA, rölakan, ca 263,5 x 203,5 cm, signerad KM MO (komponerad av Kerstin Mauritzson, vävd av Marta Olin).Återrop
227Kerstin Persson, MATTA, rölakan, ca 277 x 184 cm, invävt KP, broderat AÖ.8 500 SEK
228Josef Frank, MATTA, "Waves", tuftad, ca 258 x 190,5 cm, designad av Josef Frank 1929 för "Haus und Garten".32 000 SEK
229Lars Gynning, VÄVD TAPET, slätväv, ca 123,5 x 84 cm, signerad MTP fino GYNNING.11 000 SEK
230Katarina Röjgård, VÄVD TAPET, "Min andra moster", gobelängteknik, Röjgård ca 199 x 146 cm, signerad K RöjGÅRD 1995-96.Återrop
231Elias Svedberg, fåtölj, för Nordiska Kompaniet, 1938.50 000 SEK
232Ulla Fogelklou-Skogh, spegel, 1930-40-tal.44 000 SEK
233Ulla Fogelklou-Skogh, bord, Swedish Modern, 1930-40-tal.28 000 SEK
234Böhlmarks Lampvarufabrik, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938.30 000 SEK
235Bruno Mathsson, barskåp, vägghängt, Firma Karl Mathsson Värnamo 1938.36 000 SEK
236Bruno Mathsson, sideboard, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1938.50 000 SEK
237Otto Schulz, fåtöljer, 1 par, Boet 1940-tal.85 000 SEK
238Otto Schulz, skåp, Boet 1930-40-tal, Swedish Modern.85 000 SEK
239Otto Schulz, tillskriven, fåtölj, sannolikt Boet, Göteborg.10 000 SEK
240Greta Magnusson Grossman, soffa, The Studio, tillskriven, Stockholm 1930-40-tal.75 000 SEK
241Carl Malmsten, fåtöljer, ett par "Redet" samt fotpall, Sverige 1930-40-tal.50 000 SEK
242Harald Elof Notini, taklampor, tre stycken, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.20 000 SEK
243Harald Elof Notini, taklampa, Böhlmarks, Stockholm 1940-tal, modell 11555.48 000 SEK
244Stig Blomberg, "Fritidsflickan", Ystad-Brons.18 000 SEK
245Sven Erik Skawonius, & Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar.Återrop
246Gustav Axel Berg, fåtölj, AB G.A. Bergs, Swedish Modern 1940-tal.30 000 SEK
247Erik Bertil Karlén, soffa, Firma Rumsinteriör, Stockholm 1940-tal.42 000 SEK
248Harald Elof Notini, taklampa, modell 11405, Böhlmarks 1930-40's.11 000 SEK
249Harald Elof Notini, golvlampa, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1940-tal.22 000 SEK
250AB Elsa Gullberg, fåtölj, Swedish Modern, 1930-40-tal.28 000 SEK
251Estrid Ericson, ask med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.14 000 SEK
252Estrid Ericson, ask med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.14 000 SEK
253Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus & Estrid Ericson, skrin och fat samt burk, Stockholm 1927, 1930 och 1959.24 000 SEK
254Josef Frank, skåp "Flora", Firma Svenskt Tenn, ca 1940, modell 852.400 000 SEK
255Otto Schulz, fåtöljer 2 st., Boet Göteborg 1940-tal.42 000 SEK
256Otto Schulz, spegel, Boet, Göteborg 1940-50-tal.14 000 SEK
257Otto Schulz, skåp, Boet Göteborg 1940.46 000 SEK
258Swedish Modern, golvlampor, 2 st, 1940-50-tal.30 000 SEK
259Arne Norell, fåtölj "Gary" ( Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal.75 000 SEK
260Flygsfors Glasbruk, jordglob, Sverige 1950-tal.44 000 SEK
261Swedish Modern, soffbord, 1950-tal.11 000 SEK
262Swedish Modern, sideboard, 1940-tal.40 500 SEK
263Bröderna Malmströms Lampvarufabrik, taklampa, Swedish Modern, 1940-tal.38 000 SEK
264Boréns Lampfabrik, golvlampa, 1940-50-tal.15 000 SEK
265Carl Cederholm, skåp, för Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal.61 000 SEK
266Carl Cederholm, fåtölj, Firma Stil & Form, 1940-tal.11 000 SEK
267Carl Cederholm, fåtölj, firma Stil & Form 1940-tal.10 000 SEK
268Swedish Modern, taklampa, 1940-50-tal.9 000 SEK
269Axel Larsson, sekretär, snickarmästare A. Th. Olsson för Stockholms Hantverksförening, 1930-tal.16 000 SEK
270Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal, Swedish Modern.12 000 SEK
271Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal, Swedish Modern.8 000 SEK
272Carl-Axel Acking, taklampa, Swedish Modern, 1950-tal.12 000 SEK
273Gunnar Ander, ljusstakar 3 st, Ystad metall, 1900-talets mitt.7 500 SEK
274Edward Wormley, soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige 1950-tal.17 000 SEK
275Svante Skogh, fåtöljer ett par "modell 827", Gemla AB Diö, 1950-tal.60 000 SEK
276Hans Bergström, taklampa, Ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal, modell 234.10 000 SEK
277Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, Markaryd, modell B211,24 000 SEK
278HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal.Återrop
279Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1950-60-tal.400 000 SEK
280Josef Frank, bordsvitrin, Firma Svenskt Tenn, modell 649.18 000 SEK
281Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, efter 1985.34 000 SEK
282Swedish Modern, spegel, 1930-40-tal.44 000 SEK
283Johannes Brynte, fåtölj och soffa, Swedish Modern, 1946, Bryntes Möbler, Gävle.32 000 SEK
284Gustav Axel Berg, fåtölj, AB G.A. Bergs, Stockholm 1940-tal.15 000 SEK
285Hans Kempe & Lars-Erik Ljunglöf, golvlampa, 1960-tal.Återrop
286Swedish Modern, vägglampor tre stycken, 1940-tal.28 000 SEK
287Demetre Chiparus, figur, "The Squall", brons och elfenben, Paris 1920-tal.90 000 SEK
288Ferdinand Preiss, skulptur, "Powder puff girl", Frankrike, Art Déco, 1920-30-tal.110 000 SEK
289Werkstätte Hagenauer, coaster, Wien.5 500 SEK
290Rackengruppen, bord, folkkonst, jugend, tidigt 1900-tal.30 000 SEK
291Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.24 000 SEK
292Ragnar Östman, tillskriven, spegel, jugend 1900-talets början.13 000 SEK
293David Blomberg, tillskrivet, bord, Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal, jugend.11 000 SEK
294Axel Einar Hjorth, tillskriven, karmstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.9 000 SEK
295Otto Schulz, byrå, Boet, Göteborg 1930-tal.20 000 SEK
296Ystad Brons (Ystad-Metall), bokstöd ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal.4 000 SEK
299Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.10 000 SEK
300Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg 1930-tal.20 000 SEK
301Erik Lund, soffa, Swedish Grace, Stockholm ca 1926.70 000 SEK
302Erik Lund, tidskriftsbord, Stockholm 1920-30-tal.10 000 SEK
303Erik Lund, vägghylla, Stockholm 1930-tal.6 000 SEK