282
1138318

MATTA, semiantik Teheran sannolikt, figural part silk, ca 347,5-345,5 x 242 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Benvit botten med polykroma jaktscener, ryttare till häst, rovdjur, hjortar, fåglar, blommande träd och grenar med palmetter. Röd huvudbård med jägare, hjortar och blommor i landskap. Flera mönster knutna i silke. Ljusröda inslagstrådar.

Ställvis korroderade garner. Något slitage, smutsig, fläckar varav någon fläck lite stel, smärre malskador. Sidorna med smärre trampveck, långsidorna med senare langetteringar.