ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Broderat i guld, blått samt korall mot mörk botten föreställande en fenixfågel, fladdermöss, lyckotecken samt buddhistiska element. Mått med ram 30x32,5 cm.
Slitage, lösa trådar, ej examinerade ur ram.
×
Logga in
Kunde inte logga in