Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
307
1188796

VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Storken bjuder räven på middag", ca 274,5-277,5 x 181,5-183 cm, Aubusson, omkring 1780.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 690 - 11 600 EUR
11 100 - 13 300 USD
Klubbat pris

Ur Jean de La Fontaines Fabler (efter Aisopos). Benvit botten med stor polykrom medaljong med storken och räven i landskap, blomstergirlanger och rosetter. Rosa bård. Ull och silke. Delvis fodrad.

Delvis senare partier. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, ivävningar, restaureringar, obetydliga skador, påmålningar. Bården ställvis något blekt.