106
1235244

Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 212, 1728, ett tryckt förordnande medföljer.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 190 - 3 070 EUR
2 280 - 3 190 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

utställt den 31 december 1728 på Elias von Walcker.
Transporterat till Patrick Alströmer 1762.
Svart lacksigill med alliansvapen: von Yxkull-von Walcker
Medföljer ett tryckt förordnande från Riksens Ständer avseende Consul (Jonas) Ahlströms memorial av den 9 februari 1728.

Proveniens

Elias von Walcker (1660-1733)
i arv till hans enda barn
Anna Margareta von Walcker (1694-1763) gift von Yxkull.
Hennes dotterdotter var gift med August Alströmer, bror till Patrick

Strandberg, B; Wiséhn, I mfl: Svenska Aktiebrev före 1850, sidan 19, jfr bilder sidan 16-18

Alingsås manufakturverks aktiebrev räknas som Sveriges äldsta (första) bevarade aktiebrev. 1724 erhöll Jonas Alström (adlad Alströmmer 1751) privilegium att upprätta en yllemanufaktur i Alingsås. 1728 utfärdades aktiebrev baserade på"låtter" om vardera 100 daler silvermynt. Verket kom succesivt att övergå i släkten Alströmers ägo på 1760-talet utan att societeten formellt upplöstes.
Anna Margareta von Walckers dotterdotter var gift med August Alströmer, bror till Patrick Alströmer som hon överlät aktien till.