168
1236163
ÅKDYNA, "Träd och timglas", rölakan, ca 101,5 x 50,5 cm, Skytts eller Oxie härad, Skåne omkring 1800. Monterad.
Åkdyna, "träd och timglas", rölakan, ca 101,5 x 50,5 cm, skytts eller oxie härad, skåne omkring 1800. monterad.

Terrakottafärgad botten med polykroma mönster av stiliserade träd, timglasliknande ornament, blommor, två hästar och signatur KHD. Viggmönstrad bård.

Något blekt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och malskador, lagningar, ivävningar. Delar av bården kompletterad.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

566 - 755 EUR

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häft, 1, Malmö 1916, färgplanscher 14, 42, text sid 21, 30.

Om auktionen
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92