Madeleine Pyk – en samling F769

Important Spring Sale 625

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
100TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.Mässing, ej koppar.
123Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg, född 1692, död 1772), kaffekanna, silver. Rokoko.Kannan är inte baltisk, den är stämplad av Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg, född 1692, död 1772).
179MATTA, Antik Ersari, ca 235,5 x 197 cm. (samt kortsidorna med 4-14,5 cm slätväv).den kortare slätväven på en sida är påsydd senare, den kan vara från en annan Ersari.
200MATTA, semiantik Kirman, ca 360 x 284 cm.Bredden är 284 inte 248,5 cm
217MATTA, antik/semiantik Täbris part silk figural, ca 345-346 x 217,5-232 cm.Måtten är ca 345-346 x 217,5-232 cm.
268Joan Miró, "Louisiana".Föremålet omfattas Droite de suite.
280Pablo Picasso, "Minotaure caressant une femme" ur: "La Suite Vollard".Ej signerad med blyerts som tidigare angivet.
289Banksy, "Napalm".Endast numrerad med blyerts.
376Willem Kalf Hans art, Stilleben med ostron, kritpipa, glas, frukter och insekter.Abraham Mignon, kopia efter.
401Emil Österman, Morgonstund.Utställningar: (Möjligtvis) Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, eventuellt identisk med kat nr 561 ("Min hustru och min son").
469Olof Arenius Tillskriven, "Carl Wilhelm Leijonhufvud" (1728-1760).Tillskriven Olof Arenius.
476Helmer Osslund, "Faxälven vid Granvåg".Olja på smörpapper uppklistrat på duk lagd på pannå.
485Jakob Björck, ”Katarina Ebba Barck” (född Horn af Åminne) (1720-1781).Jacob Björck
496HOLLÄNDSK SKOLA, omkring 1700. Stilleben med blommor, rede och insekter.Holländsk skola, omkring 1700.
679VAS, glas. Lobmeyr, early 20th Century.Lobmeyer, early 20th Century.
735BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Restaurerad samt överglaserad stjärnspricka i botten.
736BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95 ).Restaurerad, har varit i två delar. Lagningen välgjord.
746VAS, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.Notera att den har en spricka. circa 30 cm long.

Utdragna föremål

Nr.
214A
254
255
372
426
440
453
487
548
661
684

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.