Kan inte nå servern
381
1264898

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

Vildsvin, ett par

Bägge signerade Carl Milles samt med gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Koncipierade 1929. Grönpatinerad brons. Höjd 138 cm och längd 170 cm vardera.

Proveniens

Byggmästaren Olle Engkvists samling, Charlottendal, Gröndal.

Litteratur

Henrik Cornell, "Carl Milles - hans verk", SAK, 1957, jfr paret skulpturer avbildade på s. 89 (ett identiskt par tillhörande Lord Melchett. Idag finns dessa placerade i Ulriksdals slottspark). Motivet upptaget i verkförteckningen s. 254.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991. Motivet omnämnt s. 222-223 samt upptaget i verkförteckningen s. 336.

Övrig information

Två vildsvin av Carl Milles
Carl Milles stora internationella genombrott som skulptör var den betydelsefulla utställningen där ett urval av hans konstverk visades på Tate Gallery i London i början av 1927. Utställningen blev direkt en succé och plötsligt var Milles ett hett namn bland den engelska huvudstadens societet. Han kom att bli bekant med bland annat den världsberömda författaren George Bernard Shaw som blev enormt förtjust i Milles verk och deklarerade när han sett utställningen ”That’s the real stuff”. Shaw erbjöd sig att hjälpa Milles på traven genom att gå med i kommittén för Swedenborgsmonumentet som skulle uppföras i London och därigenom skapa ökat intresse.
Uppmärksamheten ledde också till en rad inbjudningar och dörrar som öppnades och snart kom också flertalet beställningar av hans konstverk. En av de förtjusta besökarna var den förmögna Lord Melchett som snart bjöd in konstnären till sitt hem Melchet Court i Hampshire. Lord Melchett, som just höll på att rusta upp sitt gods, lät bland annat beställa två vildsvin till trappan på Melchett Court. Det praktfulla paret vildsvin i brons stod färdiga 1929 och Milles hade låtit sig inspireras av den i Florens berömda fontänskulpturen Il Porcellino från tidigt 1600-tal.
Beställningen kunde knappast ha passat Milles bättre då han dels intresserade sig för att skulptera de stora tunga djuren som björnar, elefanter och vildsvin. Hans konstverk var också ofta inspirerade av de antika sagorna och vildsvinet är ett djur som förekommer i den grekiska sagan. Den vackre Adonis väckte kärleksgudinnan Afrodites intresse vilket ledde till att krigsguden Ares blev svartsjuk och klädde ut sig till ett vildsvin och dödade Adonis.
Lord Melchetts par vildsvin köptes senare av den dåvarande prinsen av Sverige, sedermera kung Gustav VI Adolf och sedan 1937 finns de placerade i slottsparken på Ulriksdal. I ett brev till Milles samma år skrev kronprinsen: ”De två vildsvinen i brons, som Du gjorde åt lord Melchett kommo ut i marknaden i samband med att Melchet Court såldes. De erbjödos mig och jag har nu förvärvat dem och ställt upp den på Ulriksdal, där de, som jag tycker, ta sig alldeles ypperligt ut.”
Betraktar man vildsvinen lite närmare så upptäcker man lekfullt placerade detaljer som den lilla skalbaggen på ena vildsvinets ben benet och en ödla på den andra.
Det aktuella paret har tillhört byggmästaren Olle Engkvist och tidigare varit placerade i parken tillhörande Charlottendal i Gröndal utanför Stockholm.

Konstnär

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Läs mer