56
1302358

Kinga Shabo, soffbord, Arabia Finland 1970-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i metall, skiva av keramikplattor, dekor av blommor och fåglar, signerade Arabia och Kinga Shabo, höjd 40 cm, längd 105 cm, djup 44 cm.

Smärre slitage.

Kinga Shabo var en ungersk konstnär, inbjuden av Kaj Franck på 1970-talet som gästande konstnär. Hon arbetade på Arabias konstavdelning under en kort tid på 1970-talet.