Modern Art + Design 636

196 föremål
303. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1975.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1950.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
275. Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
386. Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
381. Erik Glemme, vägglampor, ett par, Sverige 1940/50-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
280. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
380. Erik Glemme, takarmatur, Sverige, 1940/50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
308. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
400. Tyra Lundgren, väggrelief, signerad och daterad 1966.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
414. Hans J. Wegner, "Kina-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1966.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
369. Golvlampa, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
264. Axel Einar Hjorth, stol, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1932.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
288. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
365. Nordiska Kompaniet, sängbord, ett par "Anette", 1944.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
377. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
423. Poul Kjaerholm, fåtölj, PK31, edition E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
313. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
363. Golvlampor 1 par, Swedish Modern, ASEA, 1940-50-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
366. Nordiska Kompaniet, bordslampor, 2 stycken, 1940-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. Nordiska Kompaniet, skåp "Anette", 1944.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. Lisa Larson, skulptur, "Storseglar'n", brons, nr 405.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
376. Axel Einar Hjorth, hörnskåp "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
436. Finn Juhl, skål, Kay Bojesen, Danmark. 1950-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. Hans Bergström, plafond, modell "C-1143", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
337. Hans Bergström, golvlampa, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
335. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
336. Hans Bergström, takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK