Modern Art + Design 640

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
202Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark, 1950-60-tal.125 000 SEK
203Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1950-60-tal. modell 21439.50 000 SEK
204Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20897.95 000 SEK
205Erik Magnussen, tillskriven, vas, Bing & Grøndahl, Danmark tidigt 1960-tal.6 500 SEK
206Pablo Picasso, kanna, "Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1955, variant av A.R. 296.70 000 SEK
207Pablo Picasso, fat "Visage de Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955, A.R. 286.85 000 SEK
208Pablo Picasso, kanna "Pichet au Vase", Madoura Vallauris Frankrike, 1954. A.R 226.170 000 SEK
209Pablo Picasso, fat "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 161.24 000 SEK
210Pablo Picasso, "Petit cheval no 61", fat, Madoura, Vallauris efter 1963, ed. 122/150.60 000 SEK
211Pablo Picasso, kanna "Visage" Madoura, Vallauris Frankrike, 9 januari 1969, A.R 611.75 000 SEK
212Anna Möcklin, jardinière, Firma K. Anderson, Stockholm 1911, jugend. Möjligen formgiven av Ferdinand Boberg.13 000 SEK
213Ferdinand Boberg, vas/ ytterfoder "Skogen", Firma K. Anderson Stockholm 1912, jugend, silver, signerad AM (Anna Möcklin).120 000 SEK
214Märta af Ekenstam, nautiluspokal, Malmö 1914, silver med olika stenar.17 000 SEK
215Aron Jerndahl, terrin med lock "Dansen", Johan August Ferngren Stockholm 1930, silver.34 000 SEK
216Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1939, silver, bysantinska modellen.20 000 SEK
217Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 61 delar, silver, Lund 1951-64.40 000 SEK
218Wiwen Nilsson, halsband med hänge, Lund 1942, sterling silver och bergkristall.18 000 SEK
219Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund, sterling silver, förgyllda.5 000 SEK
220Wiwen Nilsson, armring, Lund 1941, sterling och onyx.18 000 SEK
221Atelier Borgila, moccaservis, 3 delar, Stockholm 1934, sterling silver.7 500 SEK
222Atelier Borgila, kandelabrar, ett par för två ljus, Stockholm 1934, sterling silver.20 000 SEK
223Erik Fleming, burk med lock och sked, Atelier Borgila, Stockholm 1936, sterling silver.2 500 SEK
224Atelier Borgila, tallrikar, 8 st, Stockholm 1955 och en 1957, sterling.34 000 SEK
225Atelier Borgila, karott med lock, Stockholm 1974, sterling silver.7 000 SEK
226Atelier Borgila, robotskulptur, sterling silver och guld, 18k, Stockholm 1970.28 000 SEK
227Tore Kullander, vas, Silversmén, Borås 1947, silver.5 500 SEK
228Inga-Britt "Ibe" Dahlquist, collier, brosch (Olof Barve), örhängen och armring, egen studio, Malmö 1958-1959, sterling silver.22 000 SEK
229Sonja Hahn-Ekberg, halsband och två broscher, textila smycken, tidigt 1960-tal.3 000 SEK
230Vivianna Torun Bülow-Hübe, brosch samt hänge med graal av Edward Hald, egen verkstad ca 1948-1953.44 000 SEK
231Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke och örhängen, utförda i egen studio 1950-tal, silver.11 000 SEK
231AVivianna Torun Bülow-Hübe, brosch, utförd i egen verkstad, Stockholm 1963, silver.4 000 SEK
232Vivianna Torun Bülow-Hübe, dosa, etui och tandpetare, egen verkstad, Frankrike tidigt 1960-tal.9 500 SEK
233Vivianna Torun Bülow-Hübe, hårkam, egen verkstad Stockholm 1964, silver med droppar av bergkristall.20 000 SEK
234Vivianna Torun Bülow-Hübe, armbandsur, Georg Jensen, jubileumsutgåva, stål med briljantslipade diamanter, design nr 326, edition 027/100.15 000 SEK
235Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, 18k guld med pärlor, designnr 904.22 000 SEK
236Vivianna Torun Bülow-Hübe, hängsmycke med rutilkvarts, sterling silver, utförd i egen ateljé, Indonesien.Återrop
237Claës Giertta, kaffekanna, Stockholm 1970, sterling silver.7 000 SEK
238Einar Telander, vas, Silversmedja Einar Telander Stockholm/ Lidingö 1977, sterling silver.4 500 SEK
239Einar Telander, kanna, sterling silver, Silversmedja Einar Telander Stockholm/ Lidingö 1981.7 500 SEK
240Owe Johansson, ljusstakar ett par, Lund (Hven) 1994, sterling silver.Återrop
241Bo Parkvall, mjökkanna, Stockholm 1998, silver.6 500 SEK
242halsring, Stockholm 1967, 18K guld med svart pärla.Återrop
243Sigurd Persson, armband, Stockholm 1995, sterling silver.12 000 SEK
244Sigurd Persson, kanna, Stockholm 1998, smed Lars Munkhammar, sterling.36 000 SEK
245Bengt Liljedahl, ljusstakar, ett par, Stockholm 2002, sterling.15 000 SEK
246Anna-Stina Åberg, tårtspade, Nyköping 2003, sterling silver.2 600 SEK
247Wolfgang Gessl, skål, Ateljé Wolfgang Gessl, Stockholm 2009, sterling silver och bergkristall.7 500 SEK
248Karl Heinz Sauer, kanna, egen studio, Kalmar 2016, sterling silver.13 000 SEK
249Johan Rohde, bestickuppsättning "Konge/Acorn", 86 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling och rostfritt.38 000 SEK
250Georg Jensen, bordständare / oljelampa, Köpenhamn, 1915-19, design nr 13, 830/1000 silver.9 000 SEK
251Georg Jensen, bestickuppsättning, 117 delar "Kugel/ Beaded", Köpenhamn 1925-44 (majoriteten 1933-44), silver mm.42 000 SEK
252Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, design nr 263 A, sterling silver.16 000 SEK
253Georg Jensen, bestickuppsättning, 111 delar, "Antik/Continental", Köpenhamn, flertalet delar efter 1945, sv importstämplar.Återrop
254Gustaf Fjaestad, Överkast, Vävd med flossad tråd, ca 272,5 x 171 cm.3 000 SEK
255Märta Måås-Fjetterström, draperi "Röda Duchatell", rölakan, ca 290,5 x 145,5 cm, signerad MMF.18 000 SEK
256Märta Måås-Fjetterström, draperi "Gröna Duchatell", rölakan, ca 288,5 x 153 cm, signerad MMF.22 000 SEK
257Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 241,5 x 149,5 cm, signerat MMF.40 000 SEK
258Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Lockarp", rölakan. 244,5 x 150 cm. Signerat MMF.22 000 SEK
259Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Skaftblomman", inplock på linnebotten, ca 131,5 x 47 cm, signerad MMF.13 000 SEK
260Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 215 x 153 cm, signerad MMF.26 000 SEK
261Märta Måås-Fjetterström, Vävnad, "Knoppen", gobelängteknik, ca 91,5 x 50 cm, signerad AB MMF.6 500 SEK
262Märta Måås-Fjetterström, vävnader, 4 st. "Knoppen", gobelängteknik, ca 34,5 x 36-37 cm - 34-35,5 x 51 cm, signerad AB MMF.12 000 SEK
263Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Lövendal", inplock på linnebotten, ca 155 x 67 cm, signerad MMF.15 000 SEK
264Barbro Nilsson, Draperi, "Vingåkra", Gobelängteknik, 226 x 132,5 cm.22 000 SEK
265Jean Lurcat, Vävd tapet, "En Mansour", gobelängteknik, ca 128 x 81 cm, signerad Lurçat.95 000 SEK
266Matta, rölakan, ca 359 x 247 cm, Sverige.36 000 SEK
267matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 253,5 x 169 cm, signerad MMF.Återrop
268Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd Flossa", flossa, ca 300 x 272 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
269Brita Grahn, matta, "Blåvinge", rölakan, ca 282 x 202,5 cm, signerad Brita Grahn.50 000 SEK
270Märta Måås-Fjetterström, matta "Ståndaren", flossa, ca 248 x 193 cm, signerad AB MMF.80 000 SEK
271Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 247 x 168 cm, signerad RC.18 000 SEK
272Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 249,5 x 198,5 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
273Brita Grahn, matta, "Grå rundel", reliefflossa, ca 210 x 190 cm, signerad Brita Grahn.13 000 SEK
274Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 300,5 x 198,5 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
275Elsa Gullberg, sannolikt, matta, rölakan, ca 234 x 183 cm, osignerad.15 000 SEK
276Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 423 x 200 cm, signerad AB MMF.Återrop
277Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 291 x 207 cm, signerad AB MMF.46 000 SEK
278Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 365 x 268 cm, signerad JJ B.28 000 SEK
279Märta Måås-Fjetterström, matta, "Sommarmattan", rölakan, ca 277,5 x 180,5 cm, signerad AB MMF.40 000 SEK
280Ingrid Dessau, sannolikt, matta, rölakan, osignerad, ca 348 x 173 cm. Sverige 1955.40 000 SEK
281Märta Måås-Fjetterström, matta, "Munka-Ljungby", rölakan, ca 217,5 x 140 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
282Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige.36 000 SEK
283Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå heden", rölakan, ca 294 x 236 cm, signerad MMF.25 000 SEK
284Anna Maria Hoke, matta, gobelängteknik, ca 278 x 163 cm, signerad GH AMH.26 000 SEK
285Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 222 x 129,5 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
286Judith Johansson, unik matta, "siluetter", rölakan, ca 238 x 168,5 cm, signerad JJ.36 000 SEK
287Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Örtagården", flossa, ca 343,5 x 252,5 cm, signerad AB MMF.250 000 SEK
288Matta, rölakan, ca 240 x 155 cm, Sverige.18 000 SEK
289matta, "Ljusa plador", rölakan, ca 258 x 162,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
290Edna Martin, matta, "Vårmattan", rölakan, ca 244 x 189,5 cm, signerad SH EM.Återrop
291Sigvard Bernadotte, matta, "Vitsippa", rölakan, 846 x 395,5 cm, signerad SB.220 000 SEK
292Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 320 x 194 cm, osignerad.65 000 SEK
293Sigvard Bernadotte, matta, flossa, ca 219 x 167 cm, signerad SB.12 000 SEK
294Judith Johansson, matta "Nattfrost", rölakan, ca 200,5 x 139 cm, signerad JJ L.9 500 SEK
295Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blåplump", rölakan, ca 291 x 201 cm, signerad AB MMF.140 000 SEK
296Judith Johansson, matta "Spise Hall", rölakan, 275 x 224 cm. Signerad JJ.36 000 SEK
297Barbro Nilsson, Matta, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 332 x 212 cm, signerad AB MMF BN.130 000 SEK
298Barbro Nilsson, Matta, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 250 x 181,5 cm, signerad AB MMF BN.80 000 SEK
299Svea Norén, matta, gobelängteknik, ca 298 x 202 cm, signerad SN.42 000 SEK
300Barbro Nilsson, Gallerimatta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 205 x 83 cm, signerad AB MMF BN.30 000 SEK