ljusstake, "En lumen", 2+Design, Värnamo 1991.
Stomme i björk, delvis bemålad i blått, ljushållare ståltråd, kopparplåt, signerad 'Olle Andersson', höjd 65 cm.
Smärre slitage.
Stensman, Mailis, Olle Anderson: formgivare, Arena, Stockholm, 1999, sid. 123.