Madeleine Pyk – en samling F769
58
1430130

Olle Anderson

(Sverige, Född 1939)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Olle Anderson
(Sverige, Född 1939)

Ljusstake, "En lumen", 2+Design, Värnamo 1991.

Stomme i björk, delvis bemålad i blått, ljushållare ståltråd, kopparplåt, signerad 'Olle Andersson', höjd 65 cm.

Smärre slitage.

Stensman, Mailis, Olle Anderson: formgivare, Arena, Stockholm, 1999, sid. 123.

Formgivare

Olle Anderson är en svensk inredningsarkitekt och formgivare. Anderson utbildade sig till byggnadsingenjör och började på 1960-talet arbeta hos White Arkitekter. Han fortsatte med att år 1976 starta eget kontor som inredningsarkitekt. Olle Anderson har varit verksam inom ett brett spektrum av områden, textil, glas, belysning utöver att formge ett stort antal möbler. Han har undervisat i Sverige och internationellt samt erhållit ett stort antal utmärkelser "Utmärkt Svensk Form", år 2004 blev han hedersdoktor vid Chalmers Tekniska Högskola för sina mångåriga insatser inom inredningsarkitektur och design.