Modern Art + Design 644

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
66Wiwen Nilsson, skål, Lund 1931, 900/1000 silver.Weight ca 485 g.
83Gustaf Janson, ljusstakar, ett par, C.G Hallberg, Stockholm 1961, sterling silver.En fog öppen/ the stem has come out in one spot.
210Ann-Mari Forsberg, vävnad, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 75 x 33 cm, signerad AMF.Måtten är 75 x 33 cm, inte 125 x 33 som tidigare angivit.
321Harald Notini, golvlampa, modell "15600", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal.Slitage.
337Estrid Ericson, samling av diverse dekorativa objekt, 9 delar, Firma Svenskt Tenn, bl a 1974.Tändsticksfodralet utgått. Posten omfattar 9 delar.
339Björn Trägårdh, elefanter 3 st, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984-85, modell 1734.Modellen formgiven av Björn Trägårdh
409brosch, hjortdjur, Firma Svenskt Tenn.Smärre slitage.
415Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st ”Utö”, Nordiska Kompaniet 1930-tal.The lot contains 6 chairs.
454Tor Wolfenstein, sannolikt, bord, Swedish Modern, Robert Ditzinger AB, utfört av Bjerkås-Armatur, 1930-40-tal.höjd 55 cm, bredd 78 cm, djup 45 cm.
455Hans-Agne Jakobsson, tillskriven, takarmatur, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-tal.Tillskriven
663"Spanska flugan", förlaga till affisch.Affischen medföljer ej.
709Victor Vasarely, "GYK-K5".Vi tackar Pierre Vasarely för information om detta verk.
712Serge Poliakoff, Utan titel.Det aktuella konstverket som kommer att upptas i den kommande Catalogue Raisonné vol 6. Ett certifikat medföljer verket.
740Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation med fioler.Utförd 1972. Verket är registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8208.72.614
741Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation med bläckhorn.Utförd 1968.
742"Paintbox".Registrerat hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8400.70.018
759Roger Bissière, "Composition 67 (tache verte)".Tempera på papper uppfäst på pannå.
776Marino Marini, Cavallo e cavaliere.Blandteknik på papper. Bukowskis ordinarie köpvillkor gäller efter att arkivnumret har erhållits av Fondazione Marino Marini.
780Arman (Armand Pierre Fernandez), "Dispersion".Titel "Dispersion". Utförd 1966. Verket är registrerat hos Arman Studio Archives New York.
786APablo Picasso, ”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme”.Titel: ”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme”. Utförd 1942-43.
813Stan Wys (Wysocki), ”Olimpijka”.Korrekt utrop: 30-40.000 SEK Titel: ”Olimpijka”

Utdragna föremål

Nr.
331
418
539
684
786
806
807

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.