Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644


Hildur Hansson Collection

A passion for Svenskt Tenn


Hildur Hansson föddes i Hishult i Skåne och gifte sig så småningom med Erik Hansson (f 1906). Maken dog emellertid under det finska vinterkriget 1939-1940 och Hildur blev därmed ensam med sonen Ingemar. Familjen var bosatt på Östermalm i Stockholm. Ingemar var det enda barnet till Hildur och Erik.


Läs artikeln

 
48 föremål
333. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
333. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
342. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn 1974.
342. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn 1974.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
344. Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 10 st, tenn, Stockholm 1964.
344. Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 10 st, tenn, Stockholm 1964.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
347. Anna Petrus, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
347. Anna Petrus, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
350. Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984.
350. Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
372. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2148.
372. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2148.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
374. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
374. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
376. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK