Modern Art + Design 644

Hildur Hansson Collection

A passion for Svenskt Tenn

Läs artikeln

48 föremål
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
342. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn 1974.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
374. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
344. Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 10 st, tenn, Stockholm 1964.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
347. Anna Petrus, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
350. Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
372. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2148.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK