1091
1420814

Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i relief i famille rose paletten mot turkos grund med motiv av antikviter och blommor. Insidan dekorerad med karpar bland vattenväxter. Höjd 40 cm, diameter 46 cm.

Mistor, krackelyr. Kantskada. Nagg.

Compare similar sold at Bonhams, Fine Chinese Art, November 3rd, 2022, lot 199.

Compare with a similarly-decorated famille rose fishbowl, 19th century, which was sold at Christie's London, 27 April 2017, lot 398.