Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
1007. Bord, lackerat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1008. Bord, lackerat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1010. Skål, pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1012. Matta, antik Baotou-Suiyuan, ca 213 x 159,5 cm.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1014. Rock, siden och päls, sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1015. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1016. Rökelsekar med lock, brons.  Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1017. Vas, brons. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1018. Ask med lock, cloisonné. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1022. Tapet, gouache på papper, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1023. Rullmålning, signerad Wen Zhengming (1470-1559),
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1024. Målning, tusch och färg på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1026. Hu Lui (1851-1920), akvarell och tusch.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1027. Rullmålning, efter Qi Baishi (1864-1957).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1032. Snusflaska, bergkristall. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Figurin, turkos, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1034. Penselbad, agat. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1035. Bältesspänne, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1038. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1039. Skulpturer, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1040. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1042. Figuriner, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1043. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1044. Taktegel/dekorelement, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1046. Ställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1047. Skulpturgrupp, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1048. Figuriner, ett par, keramik. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1049. Mytologiskt fabeldjur, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1051. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1053. Bestick, fyra delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1054. Ljusstakar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1057. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1058. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1059. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1065. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1066. Stekfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1068. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin.  Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1069. Tallrik, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1070. Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1071. Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1072. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1073. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1077. Vaser/lampor, ett par, porslin. Qingdynastin, cirka 1800.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1078. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1079. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1082. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1083. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1084. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1085. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1087. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1089. Fat på ställ, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1090. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1091. Fiskbassäng, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1092. Golvurna, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1094. Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1095. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1096. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1097. Vinkanna, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1099. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1100. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1101. Bordslampor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1102. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1103. Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1104. Ytterfoder, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1105. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1106. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1630/40-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK