Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
906. Plakett, nefrit. Kina.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
907. Ring, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
908. Syrsa, sten. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
909. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
910. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
911. Gräshoppa, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
914. Penselställ samt sigill, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
915. Figurin, nefrit. Kina.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
916. Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
923. Palatsvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
924. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
925. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
927. Urna med lock, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
929. Urna, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
930. Skålfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
931. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
932. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
933. Dosa, metallarbete, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
934. Carl Kempes silverhäst.
Klubbat pris
320 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
936. Fat, porslin. Mingdynastin, Xuandes märke och period (1426-35).
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
937. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
938. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
939. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
940. Rökelsekar, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
941. Rökelskar, tripod. Kina, 1600-/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
942. Fat, porslin. Annamesiskt, 1500-/1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
943. Vaser, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
944. Skål, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
945. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
947. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
948. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
955. Wu Shixian (1865-1919), akvarell på papper.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
956. Kruka, keramik. Norra Songdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
960. Kruka, keramik. Thailand, Sawankhalok, 1300-/1400-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
962. Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
963. Skålar, ett par, pekingglas. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
964. Illustration till berättelse, Indien, sent 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
965. Kärl/Urli, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
972. Korg, flätad. Japan, 1900-tal, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
973. Rökelsekar med lock, brons. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
974. Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
975. Okänd konstnär, färg och tusch på papper, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
979. Fat, åtta stycken, porslin. Japan, Edoperioden, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
982. Kanna, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
983. Skål, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
984. Fohund, flintgods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
986. Skulptur, alabaster. Indien, Hannuman, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
989. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
990. Damura, trä och skinn. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
991. Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
992. Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
993. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
996. Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
997. Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
998. Träställ, 10 stycken. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
999. Ställ, sju stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1000. Weiqiaskar med lock, ett par, hardwood, Kina.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1001. Penselställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1003. Bord, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1004. Ställ, mörkbetsat trä. Kina, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1004A. Vaser, ett par, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1005. Penselställ, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK