Important Winter Sale 645

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
216Konstantin Linke, Bolin, bonbonnière, silver, Moskva 1894.Förtydligande: tillverkare är firma Bolin och verkmästare Konstantin Linke.
220Miniatyrporträtt omgärdad av rosenslipade diamanter. Möjligen utförd av Niklas Lafrensen d.ä., 1700-tal.Snarare utförd av Johan Joakim Streng (1707-1763).
237Åkdyna, rölakan, ca 108,5 × 50 cm, Oxie härad, signerad LNS SPD NLS, från omkring 1800-1825.Något slitage, lagningar. Skadade kanter.
340Trembleuse med kopp och lock, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal.1800-tal. "Sevres"
341Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.1800-tal.
505Carl Johansson, Vårlandskap med metande pojke.Omfattas ej av följerätt (d)
573Pelle Swedlund, "Solnedgång öfver hafvet".Korrekt titel "Solnedgång över hafvet"
883Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).Rätt datering på hemsidan under hela publiceringstiden. Fel datering i tryckt katalog.
1011Matta, semiantik Baotou, Kina, figural, ca 260,5 x 184,5 cm.Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Lång- och kortsidorna med smärre skador.
1116Skål, porslin. Kina, 1900.1900-tal.

Utdragna föremål

Nr.
99
168
449A
540
570
614
615
720
760
790
892
917
1028

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.