517
1474948

Kristian Nilsson

(Sverige, 1942-1989)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 820 - 3 760 USD
Klubbat pris

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06
Kristian Nilsson
(Sverige, 1942-1989)

brosch 18K guld med en fasettslipad rosa turmalin och runda briljantslipade diamanter

Bredd 30 mm, längd 40 mm, vikt 29 g. Stämplad SKN, Stockholm.

I Kristian Nilssons smycken möter klassisk tidslöshet kitsch. Hårda och mjuka former blandas där klassiska antika djurmotiv kombineras med spikiga former från den samtida punken och 1980-talets färgkombinationer.
Även i materialhanteringen möts denna rebelliska stilbandning. Metaller möter organiskt material som pärlor och korall som urvalet i denna auktion visar på. Hans smycken kan därmed sägas kännetecknas av postmodernismen och dess stilblandningar som var på frammarsch.
Kristian Nilsson gillade teater och Opera. Hans smycken svepande vågiga linjer likt melodier och dånande expressiva uttryck är som hämtade från musikens och teaterns värld.
Han utbildade sig på Konstfackskolan 1965-1969. 1973 lämnade han in sitt gesällprov i form av bland annat en armring av narvalsben och guld i form av lejon.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?