129
1291723

Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 380 - 6 570 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med fascesknippen. På sockeln reliefbeslag av figurer samt lager och ekkransar. Körande Telemachos i sin char med vilda hästar under beskydd av Pallas Athena. Genombruten urtavla i form av vagnens hjul med ekrar, delvis vitemaljerad. Urtavlan märkt: "J. Langlois a Paris" Längd 50, bredd 12, höjd 46 cm. Nyckel medföljer.

Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1969, Närke: Segersjö, sid 157, liknande avbildad sid 158.

P Tardy: " La Pendule Francaise ", 2me Partie, jämför plansch sid. 199. " Encyclopédie de LA PENDULE FRANCAISE du Moyen Age au XXe siecle " av Pierre Kjellberg, 1997, plansch sid. 417 D, där historien beskrivs, som Thelemakos och Pallas Athena. Kjellberg omtalar en ritning av bronsmakaren Reiche daterad 1807 i Bibliotheque National, Paris. Ett exemplar finns bl. a. på Malmaison. Ett annat ex är signerat av bronsmakaren Galle i Paris.