Important Spring Sale 649

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
9Byråar, ett par, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1782 - 1790), Gustavianska.Nycklar finns ej.
45Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.Höjd 83 cm.
112Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.Är för tio ljus
196Anders Mårdh, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Kungsbacka, sannolikt 1784. Rokoko.Tidigare angivet fel årtal 1760, stämpeln skulle sannolikt vara B2 vilket är 1784 som överensstämmer med hans tid som mästare.
220Ljusstakar, ett par, silver, Antoine Bailly. Charge och déchargestämplad Paris 1750-1756.Tidigare felaktigt katalogiserat som: möjligen Alexis III Loir, korrekt är Antoine Bailly.
254Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.Denna är ej som tidigare angetts norsk utan tillverkad i Köpenhamn, sannolikt mellan 1717 - 1729.
270Spegel, silver, sannolikt Joseph Winkler, Wien 1798, Österrike. Nyklassicism.Tidigare katalogiserad som oidentifierad mästare men den är sannolikt skapad av Joseph Winkler.
275Ett par italienska ljusstakar, silver, Rom (1815-1870), möjligen Domenico Masotti (1815-1858).Tidigare felaktigt katalogiserade som möjligen Domenico Balestra (1822-1824).
277Sockerskål med lock, silver, oidentifierad mästare, möjligen Raffaele Sisino, Neapel 1832-1872.Möjligen är mästaren Raffaele Sisino.
281Georg Adam Scheid, cigarettetui, silver, Wien, Österrike-Ungern (1882-1921).Ändrad från Georg Anton Scheid, Wien, (1882-1913) till korrekt: Georg Adam Scheid, Wien (1882-1921).
289Cigarettetui, silver och cloisonnéemalj, Bril & Girshman, Moskva 1908-1917.Tidigare katalogiserad som sannolikt Vasily Pulyartky, Moskva 1908-1917.
293Dosa, guld och emalj, otydlig mästarstämpel troligen Hanau, 1800-talets början, empire.ett senare tillagt ornament av guld saknas
657Lotte Laserstein, Självporträtt.Utförd 1920/30-tal (tidigare angivet 1920-tal)
661Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.Utförd 1920/30-tal.
662Lotte Laserstein, Traute i sängen.Utförd 1920/30-tal.
663Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.Utförd 1920-tal.
775Sophie Adlersparre, Stilleben med blommor, frukter och barn.Daterad 1848.
931FCarl August Ehrensvärd, Porträtt av kung Gustav III i profil samt mansporträtt troligtvis föreställande Rutger Macklean (1742-1816), en face.Carl August Ehrensvärd
932Helene Schjerfbeck, Porträtt av ung pojke.Ny titel: Ung pojke (tidigare betitlad som Porträtt föreställande konstnärinnans kusin Johan Leonard Lupander)
948Edvard Bergh, Fjordlandskap från Bohuslän.Signerad och daterad -68. Utrop 100-150.000kr.
1353Shiro Kasamatsu, The Great Lantern of the Kannon Temple, Asakusa, (Asakusa Kannon-dô Ô-chôchin).Bladet förefaller i god kondition; färgerna är starka och pappret utan missfärgningar. Ej examinerad ur ram.
1357Kawase Bunjiro Hasui, Rain at Maekawa in Sagami Province (Sôshû Maekawa no ame).Pappret något vågigt, svag missfärgning i övre marginalen — Generellt mycket bra skick. Ett bra avdrag.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
71AKarmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.
80AStolar, sex stycken, tillskrivna Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Rokoko.
173ABröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
218APetter Lund, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1758. Senbarock.
296AVILLKORAD FÖRSÄLJNING, kat nr 295 och 296.
463ATerrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, omkring 1900.
477ARing, platina med smaragd och åttkantslipade diamanter.
479BW.A Bolin, Örhängen, ett par, guld med briljantslipade diamanter samt turmalin och tanzanit.
507ATennisarmband, med runda briljantslipade diamanter, totalt ca 7.40 ct.
507BRing med rund briljantslipad diamant 2.20 ct, medföljande report GIA.
590ARing, platina med en radiantslipad diamant ca 2,30 ct,
697AWilliam Blair Bruce, ”Kväll på Östersjön".
697BVenny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
697CCarl Milles, ”A la belle Étoile” (Under stjärnorna).
697DCarl Larsson, Skärgårdslandskap.
757ABruno Liljefors, Räv i vinterlandskap.
757BGustaf Ankarcrona, Postkusk.
757CCarl Larsson, Gården i Sundborn.
781APehr Hilleström, "Spinnerska".
865ANicola Filotesio (Cola dell'Amatrice) Hans krets, Landskap med heliga familjen och Johannes Döparen.
931ACarl Samuel Graffman, 11 teckningar med varierande motiv uppklistrade på ett tryckt textblad.
931BAmalia Lindegren, Italiensk flicka.
931CJoseph Magnus Stäck, "Minne". Hjulångare utanför Stockholm slott, i fonden Riddarholmskyrkan.
931DRembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, "Hendrickje Stoffels" (1627-1663).
931EElias Martin, Självporträtt.
931FCarl August Ehrensvärd, Porträtt av kung Gustav III i profil samt mansporträtt troligtvis föreställande Rutger Macklean (1742-1816), en face.
950AFerdinand von Wright, Studie av en björk.

Utdragna föremål

Nr.
104
153
295
296
714
792
943
1035

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
347Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm.
350Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm.
398Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm.
427Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.
428Fat, fajans. Delft, 1700-tal.
725Carl Larsson, "Vårflod/Översvämning".
762Henry Moore, "Seven Studies for Standing and Seated Figures".
785Anders Zorn, "Gods-Kari".
839Ivan Constantinovich Aivazovsky, Utsikt mot Jalta i gryningen.
840Ivan Constantinovich Aivazovsky, Månsken över Oreanda på Krim med Aiu-Dagh i horisonten.
1142Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1143Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1144Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1145Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1146Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1148Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1149Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1150Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1151Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1152Fat, sex stycken snarlika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1153Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1154Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1155Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
1156Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
1157Skålar, två stycken samt fat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1158Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1159Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1160Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1161Ljusstakar/lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1162Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1163Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1164Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1165Kanna med lock, porslin, silvermonterad. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1166Kanna med lock, försilvrad montering. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1167Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1168Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1169Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1170Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1171Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1172Blomformad tallrik, kompaniporslin, Qingdynastin, 1700-talets första hälft.
1173Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1174Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1175Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95).
1176Grönsaksterrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1177Terrin med lock, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1178Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1179Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1180Stop, kompaniporslin med silvermontering. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). Silverstämplar. Bergen 1783.
1181Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1182Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1183Vas/flaska, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-995).
1184Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1185Vattendroppare och penselbad, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
1186Smörsnäckor, två stycken olika. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1187Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1188Fat samt tallrik, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi tidigt 1700-tal.
1189Koppar med fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1190Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1191Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1192Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1193Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1195Väggcistern med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1196Servis, fyra delar, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1197Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1198Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
1199Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1200Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1201Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1202Smörsmäckor, två stycken, olika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1203Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1205Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1206Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1207Stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1208Potta med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1209Kaffekanna, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1210Tallrikar, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1211Vattendroppare samt fat, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1212Stop/dryckesbägare, porslin, silvermonterad. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1213Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1214Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1215Vattendroppare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1216Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1217Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1218Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1219Potta med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1220Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1221Trembleuser, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1222Teservis, 18 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1223Skål, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1224Miniatyrkoppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1225Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
1226Koppar, ett par, cloisonne. Sen Qingdynasti.
1227Vas, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1228Vinofferbägare, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).