Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
420 föremål
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
1356. Moon over Kiyosumi Garden (Tsuki no Kiyosumien).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
969. Kendi, porslin. Vietnam. 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
974. Guanyin, trä. Mingstil men senare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1331. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1331. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1261. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1041. Feng Chaoran  (1881/1882-1954), akvarell på papper.
1041. Feng Chaoran (1881/1882-1954), akvarell på papper.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. Golvurna med lock, porslin.  Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1315. Golvurna med lock, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1197. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK