Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

420 föremål
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
1 050 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1333. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1230. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1277. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1019. Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris
360 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK