Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1179. Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1179. Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1163. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1163. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1190. Tallrikar, fyra stycken olika. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1210. Tallrikar, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1210. Tallrikar, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
439. Tallrikar, sex stycken, fajans. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1173. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1173. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1328. Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1328. Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
1 050 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
29. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.
29. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1360. Tedosa, keramik. Japan, Edo (1603-1868).
1360. Tedosa, keramik. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1326. Tedosa, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
507A. Tennisarmband, med runda briljantslipade diamanter, totalt ca 7.40 ct.
507A. Tennisarmband, med runda briljantslipade diamanter, totalt ca 7.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
782. Thomas Benjamin Kennington, Flicka som flätar håret.
782. Thomas Benjamin Kennington, Flicka som flätar håret.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
838. Thomas Rose Miles, Räddning till sjöss.
838. Thomas Rose Miles, Räddning till sjöss.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
884. Thomas van Apshoven Tillskriven, Utanför värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
675. Thure Wallner, Vadande morkulla.
675. Thure Wallner, Vadande morkulla.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
687. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
687. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
738. Tore Strindberg, "Krokus".
738. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. Torsten Andersson, "Ett träd, en skulptur - eller kanske en målning".
760. Torsten Andersson, "Ett träd, en skulptur - eller kanske en målning".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1346. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1346. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1019. Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.
1019. Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
1363. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edoperioden (1666-1868). En signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
1366. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, troligen Edo perioden. En signerad.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
429. Tulpanvas, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
918. Unga samer vid vattenfall.
918. Unga samer vid vattenfall.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
440. Uppsatsskål, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
963. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
963. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1337. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1337. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1325. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1325. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
955. Urnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
955. Urnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1227. Vas, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1227. Vas, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK