Important Spring Sale 649

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
982Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).115 000 SEK
983Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.85 000 SEK
984Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.65 000 SEK
985Album med målningar föreställande Envoyéer som kommer med gåvor, 职贡图 (Zhigong tu), troligen 1600-tal, efter äldre mästa.175 000 SEK
986Rullmålning, tusch på siden lagt på papper, signerad Zhu Sheng (1618-1690).200 000 SEK
987Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.8 500 SEK
988Rullmålning, färg och tusch på siden, lagt på papper, sen Qing dynasty/tidigt 1900-tal.30 000 SEK
989Rullmålningar, fyra stycken, ur album. Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
990Målning/väggfält, sen Qingdynasti.6 500 SEK
991Karta över Kina, efter original från 1606 av Jodocus Hondius.5 500 SEK
992Bord, hardwood, 16/1700-tal.Återrop
993Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.75 000 SEK
994Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.18 000 SEK
995Rock, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.4 500 SEK
996Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.Återrop
997Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.15 000 SEK
998Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.26 000 SEK
999Vredgad gudom ridandes på ett lik, förgylld brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.13 000 SEK
1000Vattendroppare, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.70 000 SEK
1001Ask med lock/rökelsekar, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.16 000 SEK
1002Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.4 500 SEK
1003Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.Återrop
1004Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.Återrop
1005Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).13 000 SEK
1006Ytterfoder, två stycken, lergods. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1007Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.17 000 SEK
1008Skålar, ett par, porslin. Sen Qingdynastin med sex karaktärers märke.16 000 SEK
1009Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.360 000 SEK
1010Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.560 000 SEK
1011Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1012Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).9 000 SEK
1013Schatull med servis, 15 delar, satsuma. Japan, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
1014Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.20 000 SEK
1015Schatull med silverservis, Japan, Miyamoto Shoko, Tokyo, tidigt 1900-tal.30 000 SEK
1016Ask med lock, lack. Japan, Meiji (1868-1912).6 000 SEK
1017Ask med lock, på höga ben, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.5 000 SEK
1018Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.Återrop
1019Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.4 500 SEK
1020Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.6 000 SEK
1021Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.12 000 SEK
1022Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
1023Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).14 000 SEK
1024Tallrikar, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
1025Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.7 000 SEK
1026Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
1027Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
1028Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red.9 500 SEK
1029Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.12 000 SEK
1030Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.38 000 SEK
1031Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.Återrop
1032Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke.8 000 SEK
1033Rullmålning, färg och tusch på siden lagd på papper. Qing dynastin, troligen 1700-tal.40 000 SEK
1034Rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper, Qing dynastin, efter Wen Zhengming.60 000 SEK
1036Rullmålning, akvarell och tusch på papper och siden. Efter Zhao Yong (Zhao Zhongmu 1289-1369) Qingdynastin (1644-1912).44 000 SEK
1037Rullmålning, akvarell och tusch på siden, lagd på pannå. Signerad Yun Yuancheng, möjligen 1700-tal.55 000 SEK
1038Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.60 000 SEK
1039Rullmålning, färg och tusch på siden. Signerad Lan Meng (1644-1722), men senare, Qing dynastin.44 000 SEK
1040Rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper. Signed Qiu Ying (1494-1551), troligen efter/senare.22 000 SEK
1041Feng Chaoran (1881/1882-1954), akvarell på papper.17 000 SEK
1042Målning, okänd konstnär, vy över Kanton. Qingdynastin, omkring år 1800.105 000 SEK
1043Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.Återrop
1044Okänd konstnär, målningar på rispapper, 12 stycken. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1045Stolar, ett par samt bord, spotted bamboo. Qingdynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1046Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1047Altarbord, svartlackerad och med inläggningar av pärlemor, 16/1700-tal.Återrop
1048Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.8 500 SEK
1049Ämbetsmanna insignia, fyra stycken, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.24 000 SEK
1050Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.8 500 SEK
1051Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
1052Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.7 500 SEK
1053Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
1054Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).8 000 SEK
1055Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
1056En samlares bibliotek, del 1. The History of China, vol I - IV.5 000 SEK
1057En samlares bibliotek, del 2. J. H. Gray. China, A History of the Laws, Manners and Customs.. Vol I-II, London 1878.Återrop
1058En samlares bibliotek, del 3. Parti böcker om kinesisk konst, 23 stycken.Återrop
1059En samlares bibliotek, del 4. En grupp böcker om Kina, 10 volymer.12 000 SEK
1060En samlares bibliotek, del 5. Edward T Chow Collection, Part I - III och The Frederic Meyer Collection of Chinese Art.4 000 SEK
1061En samlares bibliotek, del 6. En grupp böcker på engelska om Kina, 33 volymer.Återrop
1062En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.Återrop
1063En samlares bibliotek, del 8. Böcker om kinesiskt porslin och konsthantverk, 20 volymer.Återrop
1064En samlares bibliotek, del 9. Ett parti äldre böcker om Kina, 9 volymer.Återrop
1065En samlares bibliotek, del 10, en grupp böcker om kinesisk konst och Kina, 12 delar.Återrop
1066En samlares bibilotek, del 11. En grupp böcker bl.a. om expiditioner, Tibet m.m, sju volymer.Återrop
1067En samlares bibliotek, del 12. Ett parti böcker och broschyrer om kinesisk konsthistoria, 29 delar.Återrop
1068En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.6 500 SEK
1069En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.Återrop
1070Del 15. Bonhams, Christes och Sothebys kataloger, circa 68 stycken i ämnet snusflaskor men även kinesiskt konsthantverk.3 000 SEK
1071En samlares bibliotek, del 16. En grupp böcker om snusflaskor, 26 volymer.Återrop
1072En samlares bibliotek, del 17. Parti äldre Sothebys och Christes kataloger, ca 60 stycken.12 000 SEK
1073En samlares bibliotek, del 18. En grupp böcker av Osvald Sirén, fem volymer.3 000 SEK
1074En samlares bibliotek, del 19. Parti böcker om Sven Hedins resor, 15 verk.Återrop
1075En samlares bibliotek, del 20. En grupp böcker på svenska om resor i Asien, 29 voymer.Återrop
1076En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.Återrop
1077En samlares bibliotek, del 22. Ett parti äldre reseskildringar från Kina, 33 volymer.Återrop
1078En samlares bibliotek, del 23. Böcker författade af Johan Gunnar Andersson, fyra volymer.1 800 SEK
1079En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.Återrop
1080En samlares bibliotek, del 25. En grupp böcker på svenska om kinesisk konst och konsthistoria, 30 volymer.Återrop
1081Rullmålningar, två stycken, tusch på papper. Signerade Bao Shichen (1775-1855).26 000 SEK
1082Rullmålning, färg och tusch på siden lagt på papper, efter Song Huizong, Qingdynastin.40 000 SEK