Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1006Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal.46 000 SEK
1007Tsongkapa, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700/1800-tal.46 000 SEK
1008Speglar, två stycken, brons. Östra Handynastin, 100-200 e.Kr.9 500 SEK
1009Altarvaser, ett par, brons. Mingdynastin (1368-1644).4 000 SEK
1010Figurin, brons. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
1011Vikskärm, fyra delar. Qingdynastin.30 000 SEK
1012Bänk/low table, hongmu. Qingdynastin, 1800-tal.20 000 SEK
1013Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).7 000 SEK
1014Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).65 000 SEK
1015Bord, hardwood. Qingdynastin.8 000 SEK
1016Ställ, fem stycken, hardwood. Qingdynastin.4 000 SEK
1017Bordskärm, hardwood och dreamstone. Qingdynastin.Återrop
1018Bord, ett par, hardwood med infälld marmorskiva. Kina, omkring 1900.Återrop
1019Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal.15 000 SEK
1020Ask med lock, lack samt skulpterad plakett, nefrit. Kina, 1900-tal.2 000 SEK
1021Syrsa, sten. Arkaiserande.Återrop
1022Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.3 000 SEK
1023Fohundar, två stycken, sten, Kina.Återrop
1024Hänge, jade, Kina, 1900-tal.Återrop
1025Figurin, soapstone. Kina, 1900-tal.36 000 SEK
1026Snusflaskor, sex stycken. Kina, 1900-tal.Återrop
1027Snusflaskor, fyra stycken, samt skulptur, sten och metallarbeten. Kina, 1900-tal.4 000 SEK
1028Örhängen, ett par, silver, omarbetade hårprydnader. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1029Kopp, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1030Kruka, keramik. Norra Songdynastin.Återrop
1031Fat, porslin. Yuan/Mingdynastin.Återrop
1032Kruka med lock, lergods, keramik. Chizhoutyp, sen Mingdynasti (1368-1644).Återrop
1033Dekorelement, keramik. Mingdynastin (1368-1644), daterad 1536.Återrop
1034Fohund, keramik. Qingdynastin.Återrop
1035Vaser, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.24 000 SEK
1035AUrna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.44 000 SEK
1036Vas, porslin. Transitionstil, Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
1037Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
1038Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.16 000 SEK
1039Fat, två stycken snarlika, porslin. Transition/tidig Kangxi, 1600-tal.15 000 SEK
1040Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
1041Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi, 1600-tal.6 000 SEK
1042Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).38 000 SEK
1043Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).155 000 SEK
1044Stekfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
1045Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).26 000 SEK
1046Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).11 000 SEK
1047Skrattade gossar, ett par, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
1048Guanyin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1049Rökelsekar, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).22 000 SEK
1050Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty.Återrop
1051Vinofferbägare, blanc-de-chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722),Återrop
1052Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1053Vase, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
1054Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.46 000 SEK
1055Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.85 000 SEK
1056Stemcup, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke.85 000 SEK
1057Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
1058Skål, porslin. Sen Qingdynasti/tidig Repbulik, med Kangxis märke.Återrop
1059Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 500 SEK
1060Vas/lampa, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.Återrop
1061Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1062Kruka, porslin. Qingdynastin, troligen 1700-tal.8 500 SEK
1063Cadogankanna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
1064Tedosor, sex delar. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.12 000 SEK
1065Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.8 500 SEK
1066Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1066ATekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1067Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1068Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).7 500 SEK
1069Koppar med fat, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
1070Fat samt tallrikar, sju stycken, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.18 000 SEK
1071Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).2 000 SEK
1072Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 400 SEK
1073Fat, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1074Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qinalong (1736-95)).11 000 SEK
1075Bålskål, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.16 000 SEK
1076Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1077Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
1078Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1079Bojan, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.8 000 SEK
1080Ljusstakar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1081Vinkylare, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1082Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qialnong (1736-95).Återrop
1083Mugg, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1084Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1085Saltkar, ett par samt såsbåt, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
1086Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1087Figuriner, ett par, lergods. Nickedockor, Qingdynastin, tidigt 1800-tal.26 000 SEK
1088Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.16 000 SEK
1089Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1090Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
1091Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.22 000 SEK
1092Skål, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1820-1851).80 000 SEK
1093Bodhisattva, porslin. Qingdynastin med Yongzhengs märke.145 000 SEK
1094Kruka/Zhadou, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1095Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke (1862-1873).135 000 SEK
1096Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och period (1875-1908).7 500 SEK
1097Praktvas, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke och tid.130 000 SEK
1098Miniatyrer, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1099Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.24 000 SEK
1100Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
1101Praktvaser, ett par, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.26 000 SEK
1101AVas/lampa, porslin. Kina, Sen Qingdynasti/omkring 1900.15 000 SEK
1102Ljusstake i form av elefant, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.Återrop