Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock.50 000 SEK
2Bokskåp, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.18 000 SEK
3Bokskåp, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire.34 000 SEK
4Kista, Sverige, 1600-talets andra hälft, Barock.28 000 SEK
5Byrå, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.Återrop
6Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.24 000 SEK
7Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.90 000 SEK
8Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Stockholmsarbete, Rokoko.60 000 SEK
9Byrå, tillskriven Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.32 000 SEK
10Byrå, av Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm ca 1760-1813), Rokoko.60 000 SEK
11Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
12Byrå, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.36 000 SEK
13Byrå, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), Rokoko.36 000 SEK
14Byrå, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), Rokoko.Återrop
15Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.Återrop
16Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.1 100 000 SEK
17Byrå, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk.65 000 SEK
18Byrå, tillskriven Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk.52 000 SEK
19Byrå, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk.26 000 SEK
20Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), Gustaviansk.65 000 SEK
21Byrå, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), Sengustaviansk.40 000 SEK
22Skrivbyrå, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg d.ä. (mästare i Stockholm 1795-1837), Sengustaviansk.22 000 SEK
23De Geerska Hauptskåpen, ett par halvmåneformade skåp, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770 - 1784), Gustavianska.Återrop
24Pottskåp tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), Sengustavianskt.15 000 SEK
25Sekretär, av Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-73), Rokoko.26 000 SEK
26Sekretär, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.Återrop
27Skrivbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.Återrop
28Sekretär, Parisarbete, 1800-talets andra hälft, Louis XVI-stil.48 000 SEK
29Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.32 000 SEK
30Bord, utfört i Gottlieb Iwerssons verkstad av Peter Rundgren (verksam i Stockholm 1779-1785), Gustavianskt.42 000 SEK
31Brickbord, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Gustavianskt.220 000 SEK
32Bord, av Friedrich Schalin (mästare i Stockholm 1797-1817), Sengustavianskt.10 000 SEK
33Sybord, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), Sengustavianskt.20 000 SEK
34Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), Sengustavianskt.34 000 SEK
35Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.26 000 SEK
36Fällbord, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).30 000 SEK
37Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.Återrop
38Gueridonbord, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.80 000 SEK
40Konsolbord, Centraleuropa, 1700-talets mitt, Louis XV.34 000 SEK
41Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.30 000 SEK
42Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.Återrop
43Konsolbord, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.Återrop
44Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.26 000 SEK
45Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire.Återrop
46Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.16 000 SEK
47Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.30 000 SEK
48Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.12 000 SEK
49Soffa, Stockholmsarbete, Ephraim Ståhls art, 1700-talets slut, Sengustaviansk.36 000 SEK
50Karmstolar, ett par, samt fotpall, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gripsholmsmodell, Gustavianska.34 000 SEK
51Karmstolar, fyra stycken, av Jean-Jacques Pothier (mästare i Paris 1750-ca.1780), Louis XV.24 000 SEK
52Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Rokoko.15 000 SEK
53Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.11 000 SEK
54Karmstol, Stockholmsarbete, Gripsholmsmodell, sent 1700-tal, Gustaviansk.15 000 SEK
55Karmstolar, tre stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.10 000 SEK
56Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.24 000 SEK
57Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.18 000 SEK
58Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.16 000 SEK
59Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.18 000 SEK
60Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.6 500 SEK
61Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.24 000 SEK
62Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.24 000 SEK
63Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.Återrop
64Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.32 000 SEK
65Karmstolar, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.20 000 SEK
66Karmstolar, ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.Återrop
67Karmstol, Nikolaj I, 1820-30-tal, Empire.Återrop
68Stolar, sex stycken, av Alexander Thunberg (mästare i Stockholm 1756- 1791), Senbarock.14 000 SEK
69Stolar, sex stycken, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1774-1812), Gustavianska.26 000 SEK
70Stolar, sex stycken, utförda efter förlaga av Carl Wilhelm Carlberg, Lindome, 1700-talets slut, Sengustavianska.13 000 SEK
71Stolar, sex stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), samt två snarlika, Gustavianska.17 000 SEK
72Stolar, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.15 000 SEK
73Stolar, 12 stycken, av Johan Hammarström (mästare 1794-1812), Ephraim Ståhl (mästare 1794-1820), Gustavianska.50 000 SEK
74Stolar, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.Återrop
75Stolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.8 500 SEK
76Stolar, fem stycken, modellen tillskriven Carl Fredrik Sundvall (1754 - 1831), Empire.22 000 SEK
77Taburetter, fem stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.48 000 SEK
78Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Gustavianska.6 000 SEK
79Taburetter, ett par, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1779-1814), Gustavianska.17 000 SEK
80Taburetter ett par, av Melchior Lundberg d.ä., (mästare i Stockholm 1775-1812), Sengustavianska.15 000 SEK
81Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.14 000 SEK
82Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.7 000 SEK
83Banketter, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.12 000 SEK
84Kungliga banketter ett par, Stockholmsarbeten 1800-talets första del, Empire.10 000 SEK
85Spegel, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), Barock.70 000 SEK
86Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.38 000 SEK
87Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.22 000 SEK
87ASpegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.22 000 SEK
88Spegel, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), 1778, Rokoko.26 000 SEK
89Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.30 000 SEK
90Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Rokoko.Återrop
91Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.48 000 SEK
92Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Gustaviansk.12 000 SEK
93Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799) och Anders Öberg (1781-1791), Gustaviansk.18 000 SEK
94Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustaviansk.Återrop
95Speglar, ett par, av Olof Wetterberg (mästare i Jönköping och Kalmar 1785-1803), Gustavianska.70 000 SEK
96Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Återrop
97Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Sengustaviansk.19 000 SEK
98Spegellampett, för ett ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.6 000 SEK
98ASpegellampetter, ett par, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustavianska.50 000 SEK
98BSpegellampetter, ett par snarlika, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustavianska.46 000 SEK