Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
198Anders Schotte, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Uddevalla 1797.10 000 SEK
199Kanna, graverat glas med silvermontering, otydliga stämplar, Sverige omkring 1800.1 900 SEK
200Karott med lock, silver, Pest (Budapest) innan 1866, Ungern. Fransk importstämpel (1864-1893).5 000 SEK
201Karott med lock, sterlingsilver, kopia 1952, S.A. Ackland efter Wolter Siewers.Återrop
202Kallskålskålar med lock, ett par, silver, kopior 1953 respektive 1963, S.A.Ackland efter Henrik Wittkopf d.ä.25 000 SEK
203Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1707. Barock.Återrop
204Hans Jacob Bauer III, skål/fat (vinprovningsskål), delvis förgyllt silver, Augsburg 1689-1692. Barock.6 000 SEK
205Bägare, silver, sannolikt Tyskland 1600-tal. Oidentifierad mästarstämpel. Barock.8 000 SEK
206Bägare, silver, otydlig mästarstämpel, sk ormskinnsbägare. Troligen Tyskland 1600-talets andra hälft. Barock.6 000 SEK
207En tysk silverbägare, otydlig mästarstämpel, möjligen Konstanz 1600-tal.4 000 SEK
208Nils Nilsson d.y Behm, bägare, silver, Linköping (verksam 1698-1720).9 000 SEK
209Bägare, silver, fragment av mästarstämpel, möjligen Michel Pohl d.ä., Stockholm 1699. Barock.Återrop
210Casimir Friedrich Meidt, sked, delvis förgyllt silver, Karlskrona 1712-1723 (1744)).4 500 SEK
211Johan Christophersson, sked, förgyllt silver, Torshälla (verksam 1639-1671), renässans.Återrop
212Sked, förgyllt silver, Nordeuropa 1700-tal. Barock.3 000 SEK
213Sked, silver, sannolikt Holland sent 1600-tal. Barock.2 000 SEK
214Sked, silver, möjligen Malmö, 1600-/1700-tal.2 200 SEK
215Daniel Ekman, bägare, silver, Eksjö (verksam 1696-1715 (1723)).5 500 SEK
216Caspar Cron, bägare, delvis förgyllt silver, Malmö 1716.17 000 SEK
217Johan Friedrich Steltzner, bägare, silver, Malmö 1729.8 000 SEK
218Anders Wibeck, bägare, delvis förgyllt silver, Borås 1727. Senbarock.10 000 SEK
219Bengt Biörn, bägare, delvis förgyllt silver, Västerås 1745. Rokoko.16 000 SEK
220Lorens Stabeus, bägare, silver, Stockholm 1747. Rokoko.Återrop
221Anders Hammarström, bägare, delvis förgyllt silver, Eskilstuna 1768. Rokoko.Återrop
222Daniel Lundström, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1778. Gustaviansk.Återrop
223Ljusstake, silver, otydlig mästarstämpel P.F, Venedig, 1700-tal.Återrop
224Ljusstakar, 4 st, silver, oidentifierad mästarstämpel, Stuttgart 1700-tal. Senbarock.Återrop
225Bengt Biörn, dryckeskanna, silver, Västerås 1748. Rokoko.20 000 SEK
226Tedosa med lock, silver, 1700-talets mitt. Omstämplad i Borås 1844 sannolikt av Claes Christian Carlén. Transition.7 500 SEK
227Erik Niklas Thomé, tedosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko.15 000 SEK
228Pehr Zethelius, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm 1775. Rokoko.32 000 SEK
229Pehr Zethelius, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver Stockholm 1777. Rokoko.Återrop
230Johan Malmstedt, gräddkanna, silver, Göteborg (verksam 1783-1831). Rokoko.Återrop
231Per Schotte, kaffekanna, silver, Skänninge 1763. Rokoko.Återrop
232Zacharias Ekfelt, kaffekanna, silver, Arboga 1771. Rokoko.70 000 SEK
233Daniel Elfbom, karott, silver, Gävle 1783. Rokoko.10 000 SEK
234Johan Fagerberg, konfektskål, delvis förgyllt silver, Karlskrona 1775. Rokoko.Återrop
235Christian Friedrich Hannemann, sockerskrin, silver, Dorpat, Estland (1749-1772). Senbarock.13 000 SEK
236Kilian Kelson, sockerskrin, silver, Stockholm 1760. Rokoko.Återrop
237De von Fersenska besticken, silver, tre stycken, Frankrike 1700-tal.24 000 SEK
238Petter Eneroth, gräddkanna, silver, Stockholm 1799. Sengustaviansk.7 000 SEK
239Thomas Whipham, praktpokal med lock och hänklar, silver, London 1752.30 000 SEK
240Williams Cripps, tallrikar, 8 st, silver, London 1760-1762.20 000 SEK
241Daniel Smith & Robert Sharp, silverskål på fot, London 1761/62.5 500 SEK
242John Robertson & David Darling, coasters, ett par, silver, Newcastle 1795.13 000 SEK
243Sockerskrin med lock, silver, Nürnberg 1787-1791, icke identifierad mästare.Återrop
244Johan Wilhelm Zimmerman, sockerskrin, silver, Stockholm 1799. Sengustavianskt.16 000 SEK
245Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1819. Empire.5 000 SEK
246Petter Eneroth, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1787. Gustavianska.6 000 SEK
247Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1779. Gustavianska.95 000 SEK
248Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1793, Gustavianska.28 000 SEK
249Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska.20 000 SEK
250Kungliga kandelabrar, ett par, för tre ljus, silver, Österrike, lgnaz Joseph Würth, Wien 1779, Louis XVI.125 000 SEK
251Lars Magnus Kallerström, bägare, delvis förgyllt silver, Kalmar 1779.Återrop
252Johan Schröder, bägare, delvis förgyllt silver, Landskrona 1796.Återrop
253Johan Abraham Hallard (Hallardt), chokladkanna, silver, Stockholm 1791. Gustaviansk.8 500 SEK
254Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.16 000 SEK
255Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm (verksam 1762-1784 (1795)). Rokoko.Återrop
256Stephan Westerstråhle, kaffekanna, silver, Stockholm 1797.8 000 SEK
257Johan Petter Grönvall, kaffekanna, silver, Stockholm 1818. Empire.Återrop
258Carl Magnus Ryberg, kaffekanna, silver, Stockholm 1828.Återrop
259Petter Gillberg, grädd-/såskanna, silver, Varberg 1790. Gustaviansk.6 000 SEK
260Adolf Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1819, Empire.Återrop
261Nils Rundström, saltkar med glasinsats, silver, ett par, Stockholm 1786. Gustavianska.5 000 SEK
262Johan Abraham Hallard, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1794.Återrop
263Gustaf Hamnqvist, gafflar, 12 st, silver, Åmål 1808-1813.5 000 SEK
264Johan Malmstedt, sockerskrin, silver, Göteborg 1793. Gustaviansk.Återrop
265C.N. Ruthenbeck, vinsil, silver, Uddevalla (verksam 1828-1854).5 000 SEK
266Ljusstakar, silver, ett par, otydlig mästarstämpel, möjligen Olof Pehr Hallberg, Norrköping (verksam 1832-1862).Återrop
267Gustaf Möllenborg, konfektskål på fot, silver, Stockholm 1829. Empire.9 500 SEK
268Gustaf Möllenborg, sockerskål med lock samt ströare, silver, Stockholm, 1834. Empire.7 000 SEK
269Adolf Zethelius, skål med lock, silver, Stockholm, 1823. Empire.8 500 SEK
270Alexander Munthe, toastrack, silver, Helsingborg 1847.17 000 SEK
271Gustaf Möllenborg-Féron, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1856. Nyrokoko.Återrop
272Gustaf Möllenborg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1842. Nyrokoko.13 000 SEK
273Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Feron), tekanna på rechaud, silver, Stockholm 1885. Nyrokoko.10 000 SEK
274Adolf Zethelius, tazza, silver, Stockholm 1831.6 000 SEK
275Gustaf Möllenborg, salt- och pepparkar, ett par, silver, Stockholm 1838.6 000 SEK
276Henrik Sandberg, tekanna, silver, Helsingfors 1813.16 000 SEK
277Olof Sohlberg, sockerskål med lock, silver, Falun 1835.Återrop
278Adolf Zethelius, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1833. Empire.6 500 SEK
279Gustaf Möllenborg, kandelabrar för sju ljus vardera, ett par, silver, Stockholm 1844. Nyrokoko.42 000 SEK
280Gustaf Hagström, mjölkkanna, silver, Stockholm 1807.Återrop
281Anders Ulfsberg, bägare, delvis förgyllt silver, Nyköping 1795.7 000 SEK
282Stephan Westerstråhle, bägare, silver, Stockholm 1797.4 000 SEK
282AErik Niklas Thomé, tumlare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1773.3 200 SEK
283Josef Carl Klinkosch, tallrikar, 5 st, förgyllt silver, Wien 1886-1922. Jugend.Återrop
284Pehr Fredrik Palmgren, kandelaber, silver, Stockholm 1862.15 000 SEK
285W.A. Bolin, bägare, silver, Stockholm 1921. Möjligen efter Auguste Moreau.44 000 SEK
287Paul Storr, Stekhuv, silver, London 1816.50 000 SEK
288Robert Hennell III, bricka, silver, London, England 1843.18 000 SEK
289Kuverttallrikar, 32 st, silver, Ceson AB, K&EC, Göteborg samt GAB, Eskilstuna, 1969-1974.120 000 SEK
290CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917.18 000 SEK
291Skrin, silver, två snarlika, stor: Anders Lundqvist, Stockholm 1828, mindre: Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1824.10 000 SEK
292Feodor Petrov, bägare, silver, Moskva 1783.8 500 SEK
293Tvåldosar, silver, ett par, Christian Andreas Jantzen, St Petersburg 1830.32 000 SEK
294Firma Gratchev, kaffe- och teservis, 5 delar, silver, St Petersburg före 1899.16 000 SEK
295Nikolai Aleksejev, saltkar, cloisonné-emalj, silver, Moskva 1893.6 500 SEK
29626:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.24 000 SEK
297Saltkar/kryddkar, 2 st, förgyllt silver och emalj, Ivan Saltykov samt Ivan Sergeyevich Lebedkin.20 000 SEK