Modern Art & Design 656

Liveauktion 21 – 22 maj, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller under torsdagen den 23 maj.

Ingen utlämning erbjuds mellan 24 – 29 maj.

Västberga Allé 3 – Fr.o.m. torsdag 30 maj kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.

Fr.o.m. 11 juni debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

61 föremål
300. Otto Schulz, stol, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
359. Mogens Lassen, tillskrivna, fåtöljer ett par, Danmark 1940-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
261. Nordiska Kompaniet, karmstolar, ett par, 1943.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
339. Fritz Hansen, fåtölj, modell "1669", Danmark 1930-40-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
255. Carl Malmsten, fåtölj, "Redet", Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
296. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
365. Alvar Aalto, pall, modell "X600", Artek, Finland 1960-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
366. Alvar Aalto, pall, modell "X600", Artek, Finland 1960-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. Firma Svenskt Tenn, bord, tidigt 1930-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
295. Axel Einar Hjorth, pall, "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
833. Erik Olson, "Månsken".
833. Erik Olson, "Månsken".
Klubbat pris
1 800 000 SEK
Utropspris
1 800 000 - 2 000 000 SEK
619. Tove Jansson, "Vila" (Självporträtt).
Klubbat pris
2 750 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK