Kan inte nå servern

Important Winter Sale 661

Visning 5 – 10 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helger kl 11–16
Liveauktion 11 – 13 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se auktionsschema

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller under följande dagar; 16–17 december.

Ingen utlämning erbjuds mellan 18–26 december.

Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 27 december kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.

Fr.o.m. 9 januari debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först.


Registrera dig Skapa ett konto

 
131 föremål
1017. Tsuba, brons. Japan, Edo, signerad.
1017. Tsuba, brons. Japan, Edo, signerad.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1330. Knivar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1330. Knivar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
993. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
993. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1343. Stemcup, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1343. Stemcup, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1305. Fat, porslin. Ming dynasty, Tianqi (1621-27).
1305. Fat, porslin. Ming dynasty, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1272. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1272. Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1123. Schatull/bord med insats, lack, Kina, sen Qingdynasti.
1123. Schatull/bord med insats, lack, Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1052. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
1052. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1060. En samlares bibliotek, del 5. (13 volymer).
1060. En samlares bibliotek, del 5. (13 volymer).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1130. Ämbetsmannainsignia, ett par, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
1130. Ämbetsmannainsignia, ett par, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1115. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
1115. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
1046. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, med Tongzis märke i rött.
1046. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, med Tongzis märke i rött.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1026. Textilier, tre stycken, siden. Qingdynastin.
1026. Textilier, tre stycken, siden. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1134. Ämbetsmannainsignia, kesi, siden. Sen Qingdynasti.
1134. Ämbetsmannainsignia, kesi, siden. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1124. Husaltare, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
1124. Husaltare, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1268. Drakbåt, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1268. Drakbåt, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1136. Ämbetsmannainsignia, siden. Qing dynastin, Tongzhi (1862-1874).
1136. Ämbetsmannainsignia, siden. Qing dynastin, Tongzhi (1862-1874).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1135. Ämbetsmannainsignia, broderat siden. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
1135. Ämbetsmannainsignia, broderat siden. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1307. Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1307. Fat, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1188. Kong, tre delar, jade. Arkaiserande.
1188. Kong, tre delar, jade. Arkaiserande.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1061. En samlares bibliotek, del 6. (18 volymer).
1061. En samlares bibliotek, del 6. (18 volymer).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1029. Vas, brons. Japan, Meiji perioden (1868-1912). Signerad.
1029. Vas, brons. Japan, Meiji perioden (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1021. Penselställ, porslin, Qingdynastin.
1021. Penselställ, porslin, Qingdynastin.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1028. Trana, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1028. Trana, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1023. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1023. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1024. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
1024. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1146. Bord, spotted bamboo. Qing dynasty, sent 1700-tal.
1146. Bord, spotted bamboo. Qing dynasty, sent 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1225. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1225. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1202. Figuriner, lergods. Sui/Tangdynastin.
1202. Figuriner, lergods. Sui/Tangdynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1016. Askar med lock, ett par, lack. Qingdynastin, 1700-tal.
1016. Askar med lock, ett par, lack. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1006. Bi-disk, jade. Arkaiserande.
1006. Bi-disk, jade. Arkaiserande.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
996. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
996. Meipingvas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
997. Urna, keramik. Qingdynastin, 1700-tal.
997. Urna, keramik. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
983. Skål, s.k. bulb bowl, Korea, Koryo (918-1392).
983. Skål, s.k. bulb bowl, Korea, Koryo (918-1392).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
976. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
976. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
979. Vas med lock, keramik. Songdynasty (960-1279).
979. Vas med lock, keramik. Songdynasty (960-1279).
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
998. Rökelsekar samt vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
998. Rökelsekar samt vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1004. Rökelsekar, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
1004. Rökelsekar, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1015. Ask med lock, lack. Mingdynastin, 1500-tal.
1015. Ask med lock, lack. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1003. Kopp, cloisonne. Mingdynastin (1368-1644).
1003. Kopp, cloisonne. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
990. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
990. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1001. Klocka, brons. Arkaisk.
1001. Klocka, brons. Arkaisk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
981. Skål, keramik. Jun. Sung/Yuan dynastin.
981. Skål, keramik. Jun. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
978. Askar med lock, ett par, keramik. Song dynastin (960-1279).
978. Askar med lock, ett par, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1000. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1000. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
982. Skål, keramik. Jun. Song/Yuandynstin.
982. Skål, keramik. Jun. Song/Yuandynstin.
Klubbat pris
20 200 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
987. Ask med lock, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
987. Ask med lock, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
972. Skulpturer, ett par, änder. Tangdynastin (618-907).
972. Skulpturer, ett par, änder. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
992. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
992. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
991. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
991. Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
989. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
989. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1012. Hårnål, guld. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1012. Hårnål, guld. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
942. Vas, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs märke och period (1723-35).
942. Vas, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs märke och period (1723-35).
Klubbat pris
720 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
970. Vaser, två stycken, pekingglas. Kina, Qingdynastin.
970. Vaser, två stycken, pekingglas. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
957. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
957. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
964. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
964. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
960. Askar med lock, ett par, porslin. Qingdynastin.
960. Askar med lock, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK