Modern Art & Design 664

Liveauktion 20–21 maj, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 20–21 maj samt 22–23 maj.

Västberga Allé 3 – Från lördagen den 31 maj är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 24–30 maj.

84 föremål
202. bordslampa, förgylld brons, jugend, ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
329. Carl Malmsten, skrivbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1943.
Klubbat pris
250 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
261. David Rosén, pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
331. Carl Malmsten, bord, "Pyramid", 1940-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
346. Finn Juhl, skål, teak, Kay Bojesen, Danmark.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
361. Poul Kjaerholm, soffa "PK31-3", E. Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
213. Wiwen Nilsson, vas, tenn, Ystad-Metall, 1932.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
330. Carl Malmsten, vitrinskåp, "Enstycksskåp", 1950-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
348. Finn Juhl, matbord, Niels Vodder, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
326. Bengt Ruda, fåtölj, "Focus", Ikea, 1950-60-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK